لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

ارتش اسرائيل: به طور میانگین «هر هفته» به مواضع جمهوری اسلامی حمله کرده‌ایم


آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل
آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، روز سه شنبه گفت این کشور به طور متوسط هر هفته دست‌کم یک عملیات علیه جمهوری اسلامی ایران در سراسر خاورمیانه انجام داده است.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل همچنین در رابطه با احیای برجام با تاکید بر این که توافق هسته‌ای جدیدی در افق دیده نمی‌شود، گفت چنان‌چه زمانی دستور حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران داده شود، ارتش اسرائیل برای انجام آن ماموریت آماده خواهد بود.

او که در «موسسه مطالعات امنیت ملی» در تل‌آویو سخنرانی می‌کرد گفت: «سطح آمادگی برای انجام عملیات در ایران به طرز چشمگیری بهبود یافته است.»

مقامات اسرائيل در سال‌های گذشته بارها گفته‌اند که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای در ایران آمادگی دارند.

کوخاوی گفت جمهوری اسلامی ایران می‌خواست با ایجاد «یک حزب‌‌الله دوم» در سوریه، صدها موشک زمین به زمین را در کنار ده ها هزار شبه نظامی شیعه در سوریه مستقر کنند، اما این اقدامات «مختل» شده است.

او «کارزار تضعیف استقرار نیروی نظامی جمهوری اسلامی» را یک «کارزار چندبعدی هوایی، دریایی، زمینی، و سایبری» که در کل منطقه انجام شده است، توصیف کرد. او در این رابطه گفت: «برخلاف تصور برخی، این کارزار فقط در خاک سوریه انجام نشده، بلکه در کل خاورمیانه و در سطوح مختلف انجام گرفته و در سال‌های اخیر تشدید شده است.»

به گفته او قرار بوده است ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه به سوریه سفر کند.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل که ماه آینده دوره خود را به پایان می‌رساند، گفت که چنان‌چه رئیسی به سوریه می‌آمد می‌دید که در نتیجه اقدامات اسرائیل «تسلیحات بسیار کمتر و پایگاه‌ها و نیروهای کمتری» در سوریه وجود دارد.

XS
SM
MD
LG