لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

کفیل سیاسی نيلوفر حامدی با گذشت ۲۹۵ روز زندان: خطایی نکرده، باید آزاد شود


آنیکا کلوزه، عضو پارلمان آلمان و کفیل سیاسی نیلوفر حامدی 

آنیکا کلوزه، عضو پارلمان آلمان و کفیل سیاسی نیلوفر حامدی با گذشت ۲۹۵ روز از زندانی شدن این خبرنگار ایرانی گفت او هیچ خطایی نکرده، هیچ قانونی را نقض نکرده و باید آزاد شود.

خانم کلوزه روز ۲۲ تیر و در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «من خواستار آزاد ی فوری نیلوفر و همه دیگر زندانیان سیاسی در ایران هستم. نیلوفر فقط کار حرفه‌ای و خبرنگاری خود را انجام می داد که آن هم انتشار تصاویر مهسا امینی بود. نه خطایی کرده و نه مرتکب اشتباهی شده و به هیچ وجه زندانی کردن او درست نیست. باید نیلوفر به سرعت آزاد شود.»

کفیل سیاسی نیلوفر حامدی در مورد آخرین اقداماتی که در مورد او انجام داده گفت: «از زمان زندانی شدن نیلوفر، ما چندین بار با سفارت ایران در تماس بودیم و درخواست آزادی او را مطرح کردیم و البته هیچ‌ وقت مقامات ایران به درخواست‌های ما پاسخی ندادند.»

او افزود: «می‌دانم که نیلوفر را در چند زندان جابجا کرده‌‌اند ولی خوشبختانه الان در بند عمومی است و چند ماهی است که از انفرادی خارج شده است. حالا در اوین است و محاكمه او هم شروع شده و شنیدم با وکیل توانسته دیدار کند ولی فقط یک روز پیش از دادگاه. محاكمه او با معیارهای بین‌المللی مطابقت ندارد که خود معضلی دیگر محسوب می‌شود چون در ایران چنین چیزی مرسوم نیست. من نگران دادگاه هستم ولی تا آن‌جایی که شنیده‌ام، حال نیلوفر خوب است.»

در روزهای گذشته خبر حکم توماج صالحی که کفیل سیاسی او هم یک نماینده پارلمان آلمان است منتشر شد. آنیکا کلوزه با ابراز خوشحالی از این که مجازات اعدام به توماج صالحی داده نشده گفت: «از این که توماج حکم اعدام نگرفت خیلی خرسند هستم و به قولی ما یک نفس راحت کشیدیم اما هنوز هم شش سال زندان و این که او هنوز در زندان است، قابل قبول نیست. او هم مثل نیلوفر باید همین الان آزاد شود و اصلا جای آن‌ها زندان نیست و نباید زندانی می‌شدند. نیلوفر فقط کار حرفه‌ای خبرنگاری خود را انجام داده و امیدوارم حکم اعدامی در کار نباشد هرچند قاضی پرونده او به صدور حکم اعدام مشههور است. از این نظر خیلی نگران هستم و از سوی دیگر امیدوارم کار درست را مقامات انجام داده و او را آزاد کنند.»

آنیکا کلوزه با تایید این که حتی طبق استانداردهای خبرنگاری در ایران، نیلوفر حامدی هیچ خطایی نکرده و هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته گفت: «نیلوفر فقط عکس‌های مهسا - ژینا - امینی رو منتشر کرد و حتی طبق خود قوانین ایران، هیچ قانونی را نقض نکرده است. کاری که رژیم ایران می‌کند، ترساندن بیشتر مردم است و از همین رو می‌خواهند هرکسی با اعتراض‌ها مرتبط بوده را یا به زندان انداخته یا احکام سنگین‌تری صادر کنند. نیلوفر حامدی ولی حتی در اعتراض‌ها هم حاضر نبوده و فقط عکس منتشر کرده که کار خبرنگاری حرفه‌ای است و این گونه برخورد با او، خشم آدم را برمی‌انگیزد.»

خانم کلوزه در پاسخ به این پرسش که با توجه به فعاليت کمیته حقیقت‌یاب در شورای حقوق بشر سازمان ملل، آیا تلاشی برای معرفی بهتر نیلوفر حامدی به این کمیته خواهد داشت گفت:‌ «اگر فرصتی فراهم شود، قطعا این کار را خواهم کرد. مسئله‌ای که وجود دارد، این است که پرونده نیلوفر عمومی است و از زندانی‌هایی است که خیلی‌ها او را می‌شناسند. ولی برای اطمینان خاطر، حتما با این کمیته در مورد نیلوفر، صحبت خواهم کرد.»

آنیکا کلوزه افزود: «ولی چیزی که خیلی مهم‌تر است، این است که موارد زندانی سیاسی در ایران و کسانی که کسی از آن‌ها هیچ خبر یا اطلاعی ندارد، زیاد است. کسانی که بر خلاف نیلوفر و توماج، کسی آن‌ها را نمی‌شناسد. به نظرم همگی باید متمرکز شویم تا از وضعیت همه اطلاع‌رسانی شود و همه بدانند که بر آن‌ها چه گذشته است و بقیه هم مثل نیلوفر، از حامی برخوردار هستند. به نظرم بسیار مهم است که روی آن‌هایی که هیچ‌کس حتی خبری از آن‌ها نشنیده، توجه و تمرکز کرد.»

نیلوفر حامدی و الهه محمدی از جمله روزنامه‌نگارانی بودند که در همان ابتدای اعتراضات سراسری در ایران، به دلیل تهیه گزارش و خبر از نحوه مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین مراسم خاکسپاری او، از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG