لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

افزایش صادرات آلمان به ایران با وجود تنش‌های دیپلماتیک 


آرشیو
آرشیو

علی‌رغم انتقاد کشورهای غربی از سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط جمهوری اسلامی، صادرات آلمان به ایران در سال گذشته میلادی افزایش یافته است.

داده‌های اداره آمار فدرال نشان می‌دهد که صادرات آلمان به ایران از ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۳ درصد افزایش یافت و حدود ۱.۵ میلیارد یورو (۱.۶ میلیارد دلار) بود.

به گزارش رویترز، این رقم از حجم کل سال ۲۰۲۱ که حدود ۱.۴ میلیارد یورو بود فراتر رفت، ولی این رقم فقط بخش کوچکی از صادرات آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا است که در سال گذشته میلادی ۱۳۸۰ میلیارد یورو بود.

آلمان مانند سایر متحدانش، خشم خود را از سرکوب اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران ابراز داشته است. این اعتراضات شهریور ماه و به دنبال کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی آغاز شد.

برلین در حال حاضر به دنبال تصویب بسته چهارم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی است و بارها سفیر جمهوری اسلامی ایران را در اعتراض به سرکوب معترضان ایرانی، و اعدام آنها احضار کرده است.

به گزارش گروه حقوق بشری «هرانا»، در جریان اعتراضات اخیر بیش از پانصد تن، از جمله ده‌ها کودک (فرد زیر سن قانونی) در ایران کشته شدند.

ایران همچنین به دلیل ارائه پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ علیه ‌اوکراین، خشم کشورهای غربی را برانگیخته است.

XS
SM
MD
LG