لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

با تسلیم رزمندگان کارخانه فولاد آزووستال ویرانگرترین محاصره تهاجم روسیه به اوکراین پایان یافت


تخلیه غیرنظامیان آزوستال در ماریوپل
تخلیه غیرنظامیان آزوستال در ماریوپل

به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر ماریوپل در اوکراین، بیش از ۲۵۰ مبارز اوکراینی متعاقب هفته‌ها مقاومت نومیدانه خود را در محل کارخانه فولاد آزووستال به نیروهای روس تسلیم کردند و به این ترتیب، ویرانگرترین محاصره در جنگ روسیه در اوکراین پایان گرفت.

بنا به گزارش، اتوبوس‌هایی در طول شب در حال ترک محل دیده شده و ۵ اتوبوس وارد شهر نوووئازوفسک شدند که در تسخیر روس‌ها قرار دارد. روس‌ها گفته‌اند افراد مجروح تحت درمان قرار خواهند گرفت ولی به طور کلی، سرنوشت افرادی که تسلیم شده‌اند روشن نیست.

روسیه اعلام داشت دست کم ۲۵۶ جنگجوی اوکراینی سلاح بر زمین نهاده و تسلیم شده‌اند، که شامل ۵۳ مجروح هستند. اوکراین به نوبه خود می‌گوید ۲۶۴ سرباز، شامل ۵۳ مجروح، محل را ترک گفتند.

نیروهای مهاجم روس در دیگر نقاط به زحمت افتاده‌اند و سربازان روس وادار شده‌اند از حومه شهر خارکیف در شمال خاوری اوکراین عقب نشینی کنند. تسخیر کامل ماریوپل به منزله بزرگترین پیروزی روسیه از زمانی است که در بیست و چهارم ماه فوریه گذشته به اوکراین حمله کرد.

حال، مسکو کنترل کامل سواحل دریای آزوف و نیز گستره‌هایی از شرق و جنوب اوکراین را در اختیار دارد. این در حالی است که شهر بندری ماریوپل به ویرانه‌ای بدل شده و به باور دولت اوکراین، ده‌ها هزار نفر طی ماه‌ها بمباران و محاصره روس‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

در حمله روسیه به اوکراین که ۲۴ فوریه آغاز شد هزاران نفر کشته و میلیون‌ها نفر نیز آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG