لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

نوزدان نارس از غزه به مصر منتقل شدند


اولین گروه از نوزادان نارس از غزه به مصر منتقل شدند. ۲۹ آبان.
اولین گروه از نوزادان نارس از غزه به مصر منتقل شدند. ۲۹ آبان.

۲۹ نوزاد نارس که از بیمارستان شفا در غزه به گذرگاه رفح منتقل شده بودند، روز دوشنبه ۲۹ آبان وارد قاهره، پایتخت مصر شدند.

به گزارش رویترز، تصاویر ویدیویی زنده پخش شده توسط قاهره نشان می‌دهد که کارکنان پزشکی با احتیاط نوزادان را از داخل یک آمبولانس در انکوباتورهای متحرک قرار می‌دهند و سپس آنها را برای انتقال به سمت آمبولانس‌ها می‌برند.

به نوشته «تایمز اسرائیل»، بنا به گزارش‌ها قرار بود ۳۱ نوزاد منتقل شوند اما، هنوز مشخص نیست که چرا تنها ۲۹ نوزاد به مصر رسیده‌اند.

بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان غزه، در کانون جنگ اسرائیل و حماس قرار گرفته است. نیروهای اسرائیلی هفته گذشته این بیمارستان را تصرف کردند تا شبکه تونل حماس را که در زیر آن ساخته شده است جستجو کنند.

اسرائیل روز یکشنبه، ۲۸ آبان، ویدیویی از یک تونل ۵۵ متری در عمق ده متری زمین را منتشر کرد که حماس از آن برای مرکز فرماندهی و نگهداری مهمات و سلاح استفاده می‌کرد.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که «یافته‌ها به وضوح ثابت می‌کند که ساختمان‌های متعدد در مجموعه بیمارستان شفا توسط حماس به عنوان پوششی برای تونل‌ها و فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌شد. و همچنین نشان می‌دهد سازمان تروریستی حماس از ساکنان نوار غزه به عنوان سپر انسانی برای فعالیت‌های تروریستی خود استفاده می‌کند.»

«تایمز اسرائیل»، در گزارشی در باره مشاهدات یک پزشک بریتانیایی که به مدت سه سال در بیمارستان شفا و بیمارستانی در کرانه باختری کار کرده بود گفت که او در مصاحبه‌ای با شبکه فرانس۲۴ گفت: «وقتی از من خواستند که در بیمارستان شفا کار کنم به من گفتند بخشی در این بیمارستان است که نباید به آن نزدیک شوم و اگر نزدیک شوم ممکن است به من تیراندازی کنند.»

رویترز به نقل از مسئولان بهداشتی غزه گفت در یک بیمارستان جداگانه که توسط اندونزی تأمین مالی می‌شود، دستکم دوازده فلسطینی در تیراندازی به این بیمارستان که توسط تانک‌های اسرائیلی محاصره شده، کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

به گفته رویترز، هیچ اظهارنظر فوری از سوی ارتش اسرائیل در مورد این بیمارستان وجود ندارد.

بنا به این گزارش، این بیمارستان نیز مانند سایر مراکز بهداشتی در شمال غزه فعالیت خود را متوقف کرده است، اما همچنان به بیماران و ساکنان آواره پناه می‌دهد.

در همین حال، در یکی از ویدیوهایی که ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۲۸ آبان منتشر کرد، شماری از نیروهای گروه حماس دیده می‌شوند که چند نفر را، که به نظر می‌رسد گروگان‌های اسرائیلی باشند، به زور به درون بیمارستان شفا منتقل می‌کنند.

در یک ویدیوی دیگر نیز چند نفر در حال انتقال فردی زخمی به درون یکی از اتاق‌های این بیمارستان دیده می‌شوند.

ارتش اسرائیل عکس‌هایی را نیز منتشر کرده است که در آنها خودروهای نظامی در محوطه بیمارستان و نیز حضور شبه‌نظامیان در راهروهای داخلی بیمارستان کاملا مشهود است.

در بیانیه‌ای که ارتش اسرائیل به همراه این ویدیو منتشر کرده آمده است که با توجه به اطلاعات موجود، گروگان‌های دیگری نیز در مقاطع زمانی مختلف در بیمارستان بوده‌اند.

گروه تروریستی حماس مورد حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی در روز ۷ اکتبر اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار داد و با هجوم به مناطق جنوبی اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر اغلب غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر از جمله کودکان، زنان و سالمندان را گروگان گرفت. اسرائیل در واکنش با فراخوان برای ریشه کن کردن حماس حملات هوایی، دریایی و زمینی به نوار غزه را آغاز کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند

XS
SM
MD
LG