لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

حماس می‌گوید کار ساخت نوار حائل در مرز مصر را آغاز کرده است


سربازان مصری در حال گشت زنی در نزدیکی مرز مشترک آن کشور با رفح در جنوب نوار غزه - ژوئیه ۲۰۱۵
سربازان مصری در حال گشت زنی در نزدیکی مرز مشترک آن کشور با رفح در جنوب نوار غزه - ژوئیه ۲۰۱۵

گروه فلسطینی حماس روز چهارشنبه اعلام کرد که عملیات ساختمانی برای ایجاد یک نوار حائل در امتداد مرزهای مشترک نوار غزه و مصر را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام برای دادن اطمینان به قاهره در مورد جدیت حماس در جلوگیری از تردد پیکارجویان و انتقال سلاح از منطقه است.

مقام‌های حماس امیدوارند ایجاد یک منطقه حائل بتواند به تسهیل محدودیت‌های سنگینی که در طول یک دهه گذشته بر نوار غزه تحمیل شده است، منجر شود.

حماس در سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را از تشکیلات خودگردان فلسطینی گرفت و از آن زمان تاکنون اختلاف دو دولت رقیب در غزه و کرانه باختری همچنان ادامه دارد.

دولت مصر، در اقدامی کم‌سابقه، اوایل ماه جاری میلادی از یک هیئت عالیرتبه حماس دعوت کرد به منظور گفت‌وگو درباره مسائل مهم مورد علاقه دوطرف به قاهره سفر کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، وزارت امور داخلی حماس می‌گوید ساخت این منطقه حائل به طول حدود ۱۲ کیلومتر و پهنایی در حدود ۱۰۰ متر، یکی از نتایج آن مذاکرات است.

گفته می‌شود هیچ منطقه مسکونی یا مانع عمده‌ای در محل احداث نوار حائل، که پوشیده شده از شن است، وجود ندارد و عملیات ساخت آن حدود یک ماه طول خواهد کشید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG