لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

به خواست محمود عباس، اسرائیل برق‌رسانی غزه را کاهش می‌دهد؛ واکنش حماس


گروهی از مردم در مقابل دستگاه پرداخت پول بانک در شهر غزه
گروهی از مردم در مقابل دستگاه پرداخت پول بانک در شهر غزه

به درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی و شخص محمود عباس، اسرائیل تامین برق برای اهالی نوار غزه را سی درصد کاهش می دهد. گروه حماس به این تصمیم تشکیلات خودگردان واکنش نشان داد.

هنگام بحث درباره این موضوع در کابینه محدود امنیتی – سیاسی اسرائیل، برخی مسئولان نظامی ابراز نگرانی کردند که این امر ممکن است تنگنای اقتصادی اهالی غزه را افزایش دهد و خطر جنگ را بالا برد، ولی حکومت خودگردان فلسطینی می گوید با توجه به کمبود مالی، خود قادر به پرداخت هزینه بیشتری برای تامین برق مورد نیاز غزه نیست.

این تقاضا در حالی پذیرفته شد که هم اکنون اهالی غزه تنها چهار ساعت در روز از تامین برق برخوردارند که احتمالا به سه ساعت کاهش خواهد یافت.

حکومت خودگردان با این تصمیم می تواند سالیانه ده میلیون دلار صرفه جویی کند. ولی حماس در غزه دوشنبه شب تهدید کرد که اجرای چنین تصمیمی «موجب انفجار خواهد شد». حماس درباره ماهیت هشدار خود توضیح بیشتری نداد.

حکومت خودگردان فلسطینی پیشتر از حماس خواسته بود مبالغی را که از اهالی آنجا به عنوان مالیات می گیرد و همچنین عوارض گمرکی دریافتی را به آن حکومت بازگرداند. ولی حماس از پذیرفتن این خواسته روی گرداند.

این تقاضا در حالی پذیرفته شد که هم اکنون اهالی غزه تنها چهار ساعت در روز از تامین برق برخوردارند که احتمالا به سه ساعت کاهش خواهد یافت.

در کابینه محدود امنیتی- سیاسی اسرائیل که روز یک شنبه برگزار شد، یوال اشتاینیتس وزیر انرژی با سران ارتش وارد جدل لفظی شد، ولی در نهایت خواسته محمود عباس مورد تصویب قرار گرفت.

یکی از وزیران کابینه، در جریان بحث گفته بود که اسرائیل تعهد ندارد به سازمانی یاری برساند که علنا خواهان نابودی اسرائیل است و به آدم کشی دست می زند.

حماس تاکنون بخش اعظم کمک های مالی را از امیرنشین قطر دریافت می کرده که احتمال می رود به میزان زیاد کاهش یابد.

سران ارتش اسرائیل ابراز نگرانی می کنند که شدت گیری بحران انسانی در غزه، ممکن است حماس را به سوی جنگ یا درگیری های نظامی با اسرائیل بکشاند. ولی در عین حال ارزیابی می کنند که احتمال یک جنگ گسترده بسیار ضعیف است.

مقام های ارتش اسرائیل توصیه می کنند که برای حل بحران انسانی در غزه، از جامعه بین المللی یاری مالی خواسته شود. آن ها ابراز نگرانی می کنند که ادامه بحران اقتصادی در غزه، ممکن است حماس را بیش از پیش به سوی حکومت اسلامی ایران بکشاند.

اسرائیل در ماه های اخیر به اقدامات دفاعی محرمانه ای پیرامون نوار غزه دست زده است. در ارزیابی های پیشین گفته شده بود که حماس با بهینه سازی قدرت موشکی و راکتی، و همچنین تولید پهباد و حفر تونل های جنگی، توانایی تعرضی خود را همچنان افزایش می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG