لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

نیکی هیلی حماس را مسئول بحران وخیم انسانی در غزه دانست


حماس با حکومت ایران روابط پر فراز و نشیبی داشته و اکنون نیز ظاهرا این روابط ادامه دارد. این روابط، اخيرا از سوی ایالات متحده در نشست شورای امنيت سازمان ملل متحد درباره خاورميانه تقبیح شد.

سفیر ايالات متحده در سازمان ملل متحد نيکی هیلی گفت ماهیت اصلی حماس در اواسط خرداد ماه زمانی آشکار شد که مقامات سازمان ملل تونلی را در زير دو مدرسه تحت نظر آن سازمان کشف کردند:
«حماس از اين تونلها برای قاچاق موادی به داخل غزه استفاده می کند که برای ساخت موشک نياز دارد؛ یا برای ورود مخفيانه به اسرایيل به منظور حمله به غیرنظامیان اسرایيلی يا به گروگان گرفتن آن ها در تاريکی شب. تصور کنيد کودکان در حیاط مدرسه در حال بازی هستند وقتی حماس مواد منفجره از زير زمين بازی آنها عبور میدهد. اين وحشتناک است.»

نیکی هیلی از بحران انسانی وخيم در غزه گفت که مسئوليت آن به گفته او «مستقيماً برعهده یک گروه است» که ده سال کنترل غزه را در دست داشته است:
«به جای اداره غزه حماس تصميم می گیرد منابعش را صرف ساختن زرادخانه تروريستی کند. به جای پيگيری صلح، حماس تصميم می گیرد تحريک به جنگ های مخرب کند. به جای اين که اجازه دهد کمکها به دست فلسطينیان برسد، حماس تصمیم می گیرد کمک های بی شمار را به نهادهای نظامی اش تخصیص بدهد.»

«ما بايد بر حماس فشار بیاوريم تا به استبدادش بر مردم غزه پایان بدهد»؛ نیکی هیلی در ادامه گفت:
«ما بايد حماس را در بیانیه ها و قطعنامه های اين شورا محکوم کنیم... ما بايد در قطعنامه ای حماس را به عنوان سازمانی تروريستی معرفی کنیم، با پيامدهایی برای هر کس که به حمايت از آن ادامه دهد.»

به گفته سفیر ايالات متحده در سازمان ملل متحد: «در حالی که باید به هر کار ممکن برای کاهش رنج مردم غزه دست بزنیم، بايد درک کنيم که اين رنج به طور کامل مورد رسيدگی قرار نخواهد گرفت تا تروريست ها زمام قدرت را از دست ندهند».

XS
SM
MD
LG