لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۶

انتقال ۵۰ دانش‌آموز بروجردی به بیمارستان؛ دولت و مجلس: مسمومیت‌ها عمدی است


مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مشکوک دانش‌آموزان یک مدرسه در تهران
مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مشکوک دانش‌آموزان یک مدرسه در تهران

با گذشت دو ماه و نیم از آغاز مسمومیت‌های مرموز دنباله‌دار در مدرسه‌های دخترانه که از قم آغاز شد و به تهران، اردبیل و بروجرد نیز رسید، دو مقام دولت و مجلس شورای اسلامی می‌گویند این مسمومیت‌ها «عمدی» است و گروهی می‌خواهند مدارس به‌ویژه دخترانه تعطیل شوند.

هم‌زمان با مسمومیت مجدد دانش‌آموزان مدرسه «۱۵ خرداد» بروجرد و انتقال ۵۰ تن از دانش‌آموزان آن به بیمارستان در روز یک‌شنبه هفتم اسفند، یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: «مشخص شد افرادی دوست داشتند که تمامی مدارس، به‌خصوص مدارس دخترانه تعطیل شوند.»

مسمومیت‌های مرموز دنباله‌دار از ۱۹ آذر در هنرستان دخترانه نور در قم آغاز شد و ضمن بارها تکرار این واقعه در این شهر، به تهران، بروجرد، و اردبیل نیز رسید.

مقامات جمهوری اسلامی از جمله وزیران بهداشت و آموزش و پرورش و امام جمعه قم پیش از این با انکار مسمومیت‌های سریالی، آن را شایعه‌سازی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور خوانده بودند.

به گفته این عضو کمیته تخصصی بررسی ماجرای مسمومیت‌های سریالی مدارس، «مسمومیت دانش‌آموزان مدارس قمی ناشی از ترکیبات شیمیایی در دسترس» است و «ترکیبات مواد شیمیایی، جنگی نیست» و همچنین «عفونی و قابل انتقال به دیگران نیست.»

همچنین همایون سامه نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز ضمن «عمدی» خواندن مسمومیت‌های سریالی مدرسه‌های دخترانه، گفت با این که «وزیر اطلاعات وارد این پرونده شده، ولی متأسفانه گزارشی به مجلس داده نشده است.»

این نماینده مجلس روز یک‌شنبه با تأکید بر این که «مسمومیت دانش‌آموزان قم و بروجرد عمدی است»، گفت که وزارت بهداشت هرچند مسئله را بررسی کرده، اما تاکنون نتوانسته «پاسخ قانع‌کننده‌ای» بدهد.

بنا بر گزارش‌های پیشین، نهادهای اطلاعاتی از جمله وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اعلام کرده‌اند که در حال بررسی این پرونده هستند؛ اما این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید: «برای ما سوال است که روی چه حسابی در مدارس این اتفاقات رخ می‌دهد؟ من نمی‌دانم یعنی ارگان‌های اطلاعاتی ما نمی‌توانند تمام مدارک، قرائن و آنچه به جا مانده را بررسی کنند و به عامل برسند؟»

روایت یک مادر در قم از اثرات مسمومیت بر دختر دانش‌آموزش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00اظهارات مقامات دولت و مجلس در حالی است که خبرگزاری تسنیم به نقل از مجید منعمی، معاون سیاسی استاندار لرستان گزارش داد، امروز یک‌شنبه ‌۵۰ دانش‌آموز ‌دیگر در دبیرستان‌ ۱۵ خرداد شهرستان بروجرد دچار مسمومیت شده و به بیمارستان انتقال یافته‌اند.

هرچند این دو مقام مسئول اذعان کرده‌اند مسمومیت‌های سریالی مدرسه‌های دخترانه «عمدی» است، اما جزئیات بیشتری از این واقعه دنباله‌دار بیان نشده است.

پیشتر، سعید پیوندی، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با صدای آمریکا گسترش مسمومیت دختران دانش‌آموز را نمادی از حکمرانی جمهوری اسلامی دانسته است.

XS
SM
MD
LG