لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

دادستان کل کشور: مسمومیت دانش آموزان قم احتمالا عمدی است 


تعدادی از دانش‌آموزان در قم با علائم مسمومیت از جمله «علائم تنفسی و سوزش گلو و حالت تهوع» به مراکز درمانی منتقل شدند.
تعدادی از دانش‌آموزان در قم با علائم مسمومیت از جمله «علائم تنفسی و سوزش گلو و حالت تهوع» به مراکز درمانی منتقل شدند.

ماجرای مسمومیت دانش آموزان در قم پس از بارها تکذیب و کم اهمیت خواندن توسط مقامات وزارت بهداشت و آموزش و پرورش وارد فاز تازه‌ای شد و دادستان کل کشور از احتمال عمدی بودن آن خبر داد.

در همین رابطه جعفر منتظری، دادستان کل کشور به دادستان قم، دستور داد: «اخبار واصله از یک جریان نگران کننده نوعی مسمومیت در بعضی از مراکز آموزشی قم نشان از احتمال اقدامات مجرمانه عمدی دارد که قابل توجه و پیگیری دقیق می‌باشد. ضروری است جنابعالی نیز از جایگاه مدعی العمومی با اهتمام بیشتر و سرعت و دقت موضوع را تحت پیگرد قانونی قرار دهید.»

روز یکشنبه ۳۰ بهمن دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد ۱۱ دانش‌آموز با علائم مسمومیت از جمله «علائم تنفسی و سوزش گلو و حالت تهوع» به مراکز درمانی منتقل شدند. بنا بر این گزارش، وزیر بهداشت با یک «حکم ویژه» معاون درمانی خود را مسئول پیگیری این موضوع «در سطح ملی» کرد، اما هنوز اقدام موثری گزارش نشده است.

مدیران استانی می‌گویند «نمی‌دانند دلیل مسئله چه بوده»، اما با وجود تکرار مسمومیت ناشی از استنشاق گاز سمی ناشناس از آذر ماه تا کنون، از تعطیل کردن مدرسه‌ها خودداری می‌کنند.

آغاز مسمومیت‌های مرموز دانش‌آموزان نهم آذر از هنرستان دخترانه نور در یزدان‌شهر بود و این واقعه تاکنون بارها تکرار شده است.

محمد سعیدی، امام جمعه قم، دو روز قبل در نمازجمعه رسانه‌های آزاد خارج از ایران را به «شایعه‌سازی از حوادث قم» متهم کرد و گفت: «خانواده‌ها به شایعات بی اساس در زمینه مسمومیت دانش آموزان توجه نکنند.»

XS
SM
MD
LG