لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

مسمومیت‌های سریالی در مدارس قم؛ ۱۱ دانش‌آموز دیگر به مراکز درمانی منتقل شدند


مسمومیت مرموز دانش‌آموزان در قم
مسمومیت مرموز دانش‌آموزان در قم

در ادامه مسمومیت‌های سریالی در مدارس قم، روز یک‌شنبه ۱۱ دانش‌آموز بر اثر گازگرفتگی به مراکز درمانی انتقال یافتند. علت این مسمومیت‌های مکرر هنوز روشن نیست و مقامات برای مقابله با آن کاری نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد امروز یک‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۱ دانش‌آموز با علائم مسمومیت از جمله «علائم تنفسی و سوزش گلو و حالت تهوع» به مراکز درمانی منتقل شدند.

بنا بر این گزارش، وزیر بهداشت با یک «حکم ویژه» معاون درمانی خود را مسئول پیگیری این موضوع «در سطح ملی» کرده، اما هنوز اقدام موثری گزارش نشده است.

مدیران استانی می‌گویند «نمی‌دانند دلیل مسئله چه بوده»، اما با وجود تکرار مسمومیت ناشی از استنشاق گاز سمی ناشناس از آذر ماه تا کنون، از تعطیل کردن مدرسه‌ها خودداری می‌کنند.

آغاز مسمومیت‌های مرموز دانش‌آموزان نهم آذر از هنرستان دخترانه نور در یزدان‌شهر بود و این واقعه تاکنون بارها تکرار شده است.

محمد سعیدی، امام جمعه قم، دو روز قبل در نمازجمعه رسانه‌های آزاد خارج از ایران را به «شایعه‌سازی از حوادث قم» متهم کرد و گفت: «خانواده‌ها به شایعات بی اساس در زمینه مسمومیت دانش آموزان توجه نکنند.»

اظهارات او در حالی است که بنا بر گزارش‌های رسانه‌های رسمی داخلی، تاکنون ده‌ها دانش‌آموز با علائم مسمومیت با آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان‌ها انتقال یافته‌اند.

پیش از این یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش نیز گفته است که «بخش اعظم» این مشکل ناشی از «شایعات فضای مجازی» است. او همچنین مراجعه دانش‌آموزان به بیمارستان‌ها را به دلیل «بیماری‌های زمینه‌ای» و «استرس و اضطراب» عنوان کرده است.

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی هم ادعا کرده که دلیل احساس خفگی دانش‌آموزان ناشی از «فوبیا» است.

در این حال، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، از ورود وزارت اطلاعات به این ماجرا خبر داده است.

به گفته یک دانش‌آموز، در حالی که مقامات به آنها گفته‌اند «ناز می‌کنید»، اما حتی مأمور اورژانس که برای انتقال دانش‌آموزان مسموم به یک مدرسه مراجعه کرده بود، «حالش بد شد.»

هرچند مسمومیت‌های سریالی تنها به قم محدود نبوده، اما بیشترین موارد مسمومیت در دانش‌آموزان این شهر مشاهده شده و تاکنون بیش از ۲۱۷ دانش‌آموز با علائم مسمومیت به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتقال داده شده‌اند.

XS
SM
MD
LG