لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

هشدار گانتز: حمله حزب‌الله به میدان گازی ممکن است سبب جنگ شود


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه به گروه حزب‌الله لبنان هشدار داد که هرگونه حمله به دارایی‌های گازی این کشور، می‌تواند جرقه ایجاد یک جنگ باشد.

بنی گانتز گفته‌ است که اسرائیل برای هر اقدامی که علیه میدان دریایی گاز کاریش، صورت بگیرد، آماده واکنش است. او افزوده که برای دستیابی به توافق با بیروت در مرز دریایی نیز آمادگی دارد.

واکنش وزیر دفاع اسرائیل، در پی تهدید حزب‌الله لبنان است که گفته در صورت دستیابی اسرائیل به میدان دریایی مورد مناقشه کاریش، دستان این‌ کشور را قطع خواهد کرد.

این هشدار در بحبوحه مذاکراتی طولانی صادر شده‌ است که میان این دو‌ همسایه مدیترانه شرقی که روابط دیپلماتیک هم‌ ندارند، در جریان است. آن‌ها برای حل‌ و فصل اختلافات بر سر مرزهای دریایی، در حال گفت‌وگو هستند.

تنش‌ها در این زمینه از ماه ژوئن افزایش یافته‌ است، زمانی که یک کشتی تولیدی اجاره‌ شده توسط اسرائیل، به میدان گازی فراساحلی کاریش که لبنان ادعا می‌کند در «آب‌های مورد مناقشه» است، رسید.

حسن نصرالله، دبیر‌کل حزب‌الله نیز گفته‌ است «دستی که برای هر یک از این ثروت‌ها دراز ‌شود، قطع خواهد شد.» او‌ در آخر هفته در مورد «تشدید جنگ» در صورتی که خواسته‌های لبنان در «مذاکرات دریایی با میانجی‌گری آمریکا» برآورده نشود، هشدار داد.

ارتش اسرائیل در ماه گذشته چهار پهپاد غیرمسلح حزب‌الله را که به‌ سمت کاریش در حال پرواز بودند، سرنگون کرد.

گانتز در پاسخ به این پرسش که آیا هرگونه حمله حزب‌الله علیه میدان گازی اسرائیل، می‌تواند به جنگ منجر شود، گفته‌ است: «بله، این می‌تواند واکنشی را به‌همراه داشته باشد که منجر به چندین روز درگیری و یک کارزار نظامی شود.»

گانتز با ذکر این‌ که اسرائیل برای چنین سناریویی قوی و آماده است، گفته «اما آن را نمی‌خواهیم.» او با تایید ادعای اسرائیل بر استفاده از این میدان می‌گوید که استخراج از میدان گازی «زمانی که آماده تولید باشد» آغاز خواهد شد.

وزیر دفاع اسرائیل، همچنین با اشاره به میدان گازی دیگری که در لبنان به نام قانا، شناخته می‌شود، گفت: «دولت اسرائیل، هم آماده حفاظت از دارایی‌های خود است و هم آماده است که با میانجی‌گری آمریکا، با دولت لبنان بر سر ذخایر صیدا به توافق برسد.»

بنی گانتز گفته: «من معتقدم که در آینده دو سکوی گازی وجود خواهد داشت. یکی طرف ما، یکی طرف آن‌ها». او افزوده که امیدوار است تا پیش از آن روز، اسرائیل و لبنان ناچار نباشند «یک دور دیگر از رویارویی‌ها» را پشت سر بگذارند.

بر اساس یک گزارش تلویزیونی که شامگاه یک‌شنبه در تلویزیون اسرائیل پخش شد، نیروهای امنیتی این کشور در نزدیکی مرز شمالی، از بیم از این‌که حزب‌الله ممکن است به‌هدف خرابکاری در مذاکرات، اقدام به حمله کند، در شرایط آماده‌باش هستند.

در این‌ گزارش، بدون ذکر منبع خبر داده‌ شد که مقام‌های دفاعی اسرائیل از این بیم دارند که نصرالله یک‌بار دیگر در فکر تحریک اسرائیل باشد، به این امید که قبل از امضای توافق، از این کشور امتیاز بگیرد.

در این گزارش ذکر شده که دو کشور، به امضای توافق نزدیک شده‌اند.

XS
SM
MD
LG