لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

ارائه طرح «مقابله با عادی‌سازی روابط با اسد» در کنگره آمریکا


گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده
گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده

یک گروه فراحزبی از قانون‌گذاران آمریکایی روز پنجشنبه طرحی را ارائه کردند که هدف آن منع دولت آمریکا از به رسمیت شناختن بشار اسد به عنوان رئیس جمهوری سوریه و افزایش توانایی واشنگتن برای اعمال تحریم‌ها به سایر کشورهایی است که روابط با اسد را عادی می‌کنند.

این طرح قانونی دولت فدرال ایالات متحده را از به رسمیت شناختن یا عادی‌سازی روابط با هر دولتی در سوریه به رهبری اسد، که تحت تحریم های ایالات متحده است، منع می‌کند و قانون موسوم به «قانون قیصر» را، که به موجب آن تحریم‌های شدیدی در سال ۲۰۲۰ علیه حکومت سوریه اعمال شد، گسترش می‌دهد. قیصر یک عکاس اهل سوریه بود که تصاویر نزدیک به ۵۰ هزار زندانی سوری را، که از زمان آغاز اعتراض‌ها در زندان‌های رژیم اسد کشته شده بودند منتشر کرد.

این طرح پس از آن ارائه شد که کشورهای عربی روز یکشنبه با بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب، به سال‌ها رویارویی با اسد پایان دادند.

کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی، قطر و برخی دیگر از کشورهای عرب سال‌ها از شورشیان ضد اسد حمایت می‌کردند، اما ارتش سوریه - با حمایت جمهوری اسلامی ایران، روسیه، و گروه‌های شبه‌نظامی هم‌پیمان او - کنترل بخش اعظم آن کشور را در دست گرفت. روابط با اسد پس از زلزله‌های ویرانگر در سوریه و ترکیه در ماه فوریه، با سرعت بیشتری به سوی عادی شدن رفت.

ایالات متحده گفته است که روابط با اسد را عادی نمی‌کند و تحریم‌ها همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

جو ویلسون، رئیس کمیته فرعی خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، در کنگره در بیانیه‌ای گفت: «کشورهایی که راه عادی‌سازی روابط با بشار اسد، قاچاقچی مواد مخدر و قاتلی که از کشتار مردم سوریه پشیمان نیست را انتخاب می‌کنند، در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اند.»

این طرح توسط جو ویلسون و به همراه مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، و روسای مشترک گروه سوریه آزاد، دموکراتیک، و باثبات، و برخی دیگر از نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات ارائه شد.

یکی از کارکنان ارشد کنگره که روی این طرح کار می‌کرد به رویترز گفت: «این قانون هشداری به ترکیه و کشورهای عربی است که در صورت تعامل با دولت اسد، ممکن است با عواقب شدیدی روبرو شوند.»

در تنظیم این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG