لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

وزیران کشاورزی و بازرگانی فرانسه در رأس یک هیئت بازرگانی به تهران رفتند


دیدار لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در هتل بوریواژ در لوزان سوئیس – شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴
دیدار لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در هتل بوریواژ در لوزان سوئیس – شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴

خبرگزاری رویترز از سفر یک هیئت اقتصادی و سیاسی به تهران در روز یکشنبه خبر داد و گفت هدف از این سفر فراهم کردن زمینه برای اولین مناسبات تجاری میان فرانسه و ایران پس از توافق جامع اتمی ایران و غرب در ماه ژوئیه است.

سازمان لابی‌گری عمده فرانسه موسوم به "مدف" سفر فوق را هماهنگ و زمینه همکاری بیش از صد شرکت با ایران را فراهم کرده است، از جمله شرکت نفت توتال، ایرباس و خودروسازی پژو.

هیئتی که به ایران سفر کرده هم شامل شرکت‌های تجاری عمده فرانسه و هم شرکت های کوچک و متوسط در زمینه‌های کشاورزی، مالی، کالاهای لوکس، داروسازی، ساخت و ساز و حمل و نقل است.

استفان لوفول وزیر کشاورزی و ماتیاس فکل وزیر بازرگانی فرانسه در رأس این هیئت فرانسوی به تهران سفر کرده‌اند.

فرانسه در جریان مذاکرات اتمی با ایران، در چارچوب کشورهای ۱+۵ سخت‌ترین مواضع را در برابر ایران اتخاذ می‌کرد.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در تابستان اخیر برای بهبود روابط با ایران به تهران سفر کرده بود. حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است ماه نوامبر به پاریس سفر کند.

در صورتی که ایران طبق توافق جامع اتمی به تعهداتش عمل کند، تحریم‌های بین‌المللی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ به تدریج لغو می‌شوند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید واردات فرانسه از ایران از بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۱ به ۶۲ میلیون یورو در سال ۲۰۱۳ و صادرات این کشور به ایران در همین بازه زمانی از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به حدود ۵۰۰ میلیون یورو سقوط کرد.

XS
SM
MD
LG