لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

یادداشت فابیوس در روزنامه ایران: تهران می‌تواند نقش مثبتی در منطقه ایفا کند


 لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در حال گفتگو با خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ وین محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵
لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در حال گفتگو با خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ وین محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر به ایران، یادداشتی با عنوان «اقدام مشترک برای یک جهان امن‌تر» در روزنامه دولتی ایران منتشر کرد.

آقای فابیوس که نخستین وزیر خارجه فرانسه است که پس از ۱۲ سال به ایران سفر می‌کند، ضمن ابراز خوشحالی از سفر آتی خود به ایران، نوشت: «ما می‌خواهیم برای یک جهان امن‌تر اقدام کنیم و بایسته است ایران همه سهم خود را در این جهان داشته باشد. این پیامی است که به تهران می‌برم.»

وزیر خارجه فرانسه در این یادداشت، با اشاره به پیشینه ارتباط بازرگانان و صاحبان صنایع دو کشور، تاکید کرد که راه برای از سرگیری و ادامه گفت و گوهای دو جانبه باز است. او نوشت: «فرانسه همیشه و حتی در آن هنگام نیز که رویکردها متفاوت بوده، با ایران روابطی مبتنی بر احترام و صراحت داشته است. با چنین ذهنیتی است که من به ایران می‌روم و با همین ذهنیت همه موضوع‌ها را با مقامات ایرانی مطرح خواهم کرد.»

آقای فابیوس بر گفت و گو با ایران درباره مسائل و بحران‌های مربوط به خاورمیانه تاکید کرد و نوشت که ایران به عنوان کشوری «با نفوذ» می‌تواند نقش مثبتی در مواجهه با این بحران‌ها و فجایع ایفا کند. به نوشته او، توافق هسته‌ای، مسئولیت‌های خاصی را برای ایران و برای ما ایجاد کرده است.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه یادداشت خود در روزنامه ایران نوشت: «ما می‌خواهیم برای یک جهان امن‌تر اقدام کنیم و بایسته است ایران همه سهم خود را در این جهان داشته باشد. این پیامی است که به تهران می‌برم.»

نوشتن یادداشت توسط وزرای خارجه قدرت‌های جهانی در نشریات ایران امری نادر محسوب می‌‌شود.

یادداشت فابیوس در روزنامه ایران در حالی پیش از سفر روز چهارشنبه او منتشر شده که، این سفر با مخالفت‌هایی در ایران روبرو شده است. منتقدان دولت، دعوت از وزیر خارجه فرانسه را که موضعی سرسختانه در مذاکرات اتمی در پیش گرفته بود، محکوم کرده‌اند.

از سوی دیگر، فدریکا موگرینی که روز سه‌شنبه برای گفت و گو با مقامات ایران وارد تهران شد نیز مقاله‌ای در گاردین نوشت.

خانم موگرينی، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، در این مقاله که با عنوان «توافق با ايران فاجعه‌ای است برای داعش» در سايت روزنامه گاردين منتشر شد، نوشت که در روز ۲۳ تير، وقتی که ۷ کشور دور هم بر سر ميز مذاکره نشستند و بر سر برنامه اتمی ايران بالاخره به توافق رسيدند، اين جمله نلسون ماندلا را به ياد آورد که گفته بود، «هميشه غيرممکن به ‌نظر می‌رسد، تا وقتی که انجام شود.» او ادامه داد که فکر می‌کند فصل جديدی در حال گشايش است.

پس از ستايش استقامت، جديت و حسن نيست مذاکره کنندگان، خانم موگرينی در ادامه نوشت که بايد هميشه به ياد داشته باشيم که نقطه آغاز مذاکرات، نبود اعتماد بين ايران و جامعه بين‌المللی بود. او در پايان، مقاله خود آورد: «ما در مورد يک معامله به توافقی دست يافتيم که بر پايه اعتماد نيست، بلکه بر اساس تعهدات دقيق، شفافيت و تحقيق و تائيد بنا شده است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از انتشار این مقاله در وبسایت گاردین، برای گفت و گو با مقامات ایران راهی تهران شد.

XS
SM
MD
LG