لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

فابیوس: دعوت از روحانی برای سفر به فرانسه را با خود آورده ام


فابیوس: دعوت از روحانی برای سفر به فرانسه را با خود آورده ام
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:41 0:00

وزیر امور خارجه فرانسه در سفر به ایران گفت که دعوت رئیس جمهوری فرانسه از روحانی را برای سفر به پاریس با خود آورده است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات ایران وارد تهران شد، با حسن روحانی رئیس جمهوری، جواد ظریف وزیر امور خارجه و بیژن زنگنه وزیر نفت دیدار کرد.

حسن روحانی در دیدار با فابیوس با بیان اینکه دو کشور باید برای استحکام توافق هسته‌ای وین تلاش کنند، گفت که توافق هسته‌ای علیه هیچ کشوری نیست و کل منطقه از توافق انجام شده میان ایران و ۱+۵ نفع خواهند برد. به گفته روحانی مذاکرات هسته‌ای ایران نشان داد که همه مسائل از جمله بحرانهای سوریه، لبنان و یمن را می‌توان بر سر میز مذاکره حل کرد.

به گفته او، روابط ایران با فرانسه تنها بر حوزه اقتصاد متمرکز نیست بلکه ایران در پی توسعه روابط فرهنگی، علمی، تکنولوژیکی، دانشگاهی و گردشگری با فرانسه است.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار از سوی فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از حسن روحانی برای سفر رسمی به پاریس دعوت کرد.

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به اینکه گاهی در مناسبات کشورها فراز و نشیب‌هایی وجود دارد، گفت: «امروز سرآغاز فصل جدیدی از همکاری‌ها میان تهران و پاریس است و چشم‌انداز این آغاز مجدد نیز به دلیل توافق هسته‌ای بسیار روشن است.»

به گفته فابیوس، زمان تثبیت و اجرای توافق وین فرا رسیده است و فرانسه تمام تلاش خود را در این جهت بکار خواهد بست.

وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه باید نگاه دو کشور به آینده باشد گفت که هیچ مشکل اصولی و بنیادین در مناسبات تهران و پاریس وجود ندارد.

لوران فابیوس گفت: «در روزهای آینده شاهد حضور پررنگ‌تر شرکت‌های بزرگ فرانسوی در سرمایه‌گذاری‌ها در ایران خواهیم بود. حرف ما با ارباب صنایع فرانسه در حوزه‌های خودروسازی، هواپیمایی و محیط زیست این است که باید اینبار برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال بازگردید.»

فابیوس: موضع فرانسه در مذاکرات، محدود کننده نبود

وزیر خارجه فرانسه در این سفر با وزیر خارجه ایران نیز دیدار کرد. لوران فابیوس در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف، گفت که فرانسه قصد دارد پس از برداشته شدن تحریم‌ها در حوزه‌هایی همچون خودرو ، هواپیمایی، محیط زیست ، سلامت و کشاورزی در ایران حضور داشته باشد.

او گفت که یک هیات فرانسوی با حضور وزیران کشاورزی و بازرگانی خارجی به ایران سفر می‌کنند و میدان وسیعی برای همکاری های بین دو کشور وجود دارد.

وزیر خارجه فرانسه همچنین برای تبادل گردشگر بین دو کشور ابراز تمایل کرد.

فابیوس در بخشی از سخنان خود بر مشارکت و گفت و گو با ایران برای مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد و گفت: «فراموش نکنیم که معنای توافق هسته‌ای این است که این توافق برای صلح و ثبات است.»

فابیوس در توضیح موضع فرانسه در مذاکرات هسته‌ای که از سوی ناظران «سرسختانه» توصیف شده بود، گفت که فرانسه موضع سرسختانه نداشته بلکه یک موضع محکم سازنده و مستمر داشته است.

وزیر خارجه فرانسه توضیح داد: «اولا برای این که موضوع هسته‌ای است. هسته‌ای شوخی نیست. چون صحبت بمب اتمی بود، یکی یکی و دقیقا به همه اینها می پرداختیم و می خواهم واقعا از آقای صالحی(رئیس سازمان انرژی اتمی ایران) که در این مذاکرات نقش سازنده ای داشتند قدردانی کنم .»

او در توضیح دلیل دوم موضع فرانسه در مذاکرات نیز گفت «ما می خواستیم در واقع علیه اشاعه تسلیحات اتمی مبارزه کنیم و اگر ما می‌خواهیم مانع اشاعه هسته‌ای بشویم باید این توافق به اندازه کافی محکم باشد.» او اضافه کرد که روش فرانسه این بود که یک توافق محکم و غیرقابل اعتراض به دست بیاید.

فابیوس با بیان اینکه موضع فرانسه سازنده بوده است، اضافه کرد: ما باید این توافق را اجرا کنیم.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه دیدارهای خود در تهران، با وزیر نفت و رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز گفت و گو کرد.

لوران فابیوس پس از سفر زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سومین مقام عالیرتبه اروپایی است که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای به ایران سفر کرده است.

سفر آقای فابیوس، نخستین سفر وزیر خارجه فرانسه پس از ۱۲ سال به ایران است. پیش از این، دومینیک دویلپن، وزیر خارجه فرانسه در سال ۲۰۰۳ برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای سعدآباد، با همتایان آلمانی و انگلیسی خود به تهران سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG