لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

حاشیه های سفر فابیوس به تهران در شعارهای موافقان و مخالفان


حاشیه های سفر فابیوس به تهران در شعارهای موافقان و مخالفان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه وارد تهران شد و با حسن روحانی رئیس جمهوری، جواد ظریف وزیر امورخارجه و بیژن زنگنه وزیر نفت ایران دیدار و گفتگو کرد.

این نخستین سفر یک وزیر امور خارجه فرانسه به ایران پس از ۱۲ سال است که با واکنش های مختلفی در ایران روبرو شده است. آقای فابیوس به دنبال توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران و پس از فدریگا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد تهران شد.

با وجود انتقادهایی که گروهی از اصولگرایان به این سفر کرده اند، گروهی دیگر از رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان به استقبال این سفر رفته اند.

به گزارش رسانه های ایران صبح روز چهارشنبه و پیش از ورود لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه به ایران برخی معترضان به این سفر مقابل فرودگاه مهرآباد تهران جمع شدند و با در دست داشتن پلاکاردهایی به سفرآقای فابیوس به تهران اعتراض کردند.

سایت عصر ایران گزارش داده است این تجمع پیش از ورود وزیر امور خارجه فرانسه با دخالت ماموران پلیس پایان یافت.
بنا براین گزارش همچنین برنامه اکران فیلم مستندی در خصوص نقش فابیوس در انتقال خونهای آلوده به ایران در سال های دهه ۶۰ شمسی که قرار بود عصر روز چهارشنبه در فرهنگسرای انقلاب اسلامی تهران برگزار شود لغو شده است.

خبرگزاری فارس نوشته است این مراسم با فشارهای بیرونی توسط پلیس امنیت لغو شد. شهرداری تهران پیشتر با نصب پلاکاردهایی در سطح شهر به استقبال اکران این فیلم رفته بود. از زمان اعلام سفر لوران فابیوس به ایران گروهی از رسانه ها و فعالان اصولگرا انتقادهای تندی را متوجه دولت فرانسه و وزیر امور خارجه این کشور کرده اند.

از جمله گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس وزیر امور خارجه فرانسه را به سنگ اندازی در مذاکرات هسته ای وعامل اسرائیل بودن دراین مذاکرات متهم کردند.

رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ایران نیز لوران فابیوس را صهیونیست دانست و گفت«ائمه جمعه معتقدند آنهایی که در زمان تحریم بیشترین فشار را به ایران آوردند باید در صف آخر قرار بگیرند، نه این که برای آنان فرش قرمز پهن کنند.»

به گزاش خبرگزاری تسنیم علی علیلو، رئیس هیئت تحقیق و تفحص خودروسازان نیز با بدذات خواندن فرانسه گفته است «جرم رنو و پژوی فرانسه محرز شده و پرونده قضایی آنها به دادگاه رفته است اما می‌شنویم که مدیران خودروسازی در حال مهیاکردن میز مذاکره با آنها هستند.»

پس از رسیدن به توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی گروهی از شرکت های اروپایی از جمله پژو و رنو فرانسه برای همکاری و ورود به بازار ایران ابرازتمایل کردند.

با وجود انتقاد گروهی از اصولگرایان به سفر آقای فابیوس به ایران رسانه های اصلاح طلبان از سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران استقبال کرده و آنرا همچون سفر اخیر وزیر اقتصاد آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گامی دیگر برای بهبود روابط سیاسی و اقتصادی ایران با جامعه بین المللی دانستند.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG