لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

هر دلار آمریکا ۲۷ هزار تومان؛ رئیس بانک مرکزی ایران: تامین ارز در داخل  ۳۱ درصد افزایش یافته است


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

رئیس کل بانک مرکزی ایران از افزایش ۳۱ درصدی تامین ارز در سالجاری به دلیل افزایش فروش و بالا رفتن قیمت جهانی نفت خبر داد، با این حال قیمت‌ها در بازار ارز آزاد ایران تغییر محسوسی نداشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی صالح‌آبادی در یک برنامه تلویزیون دولتی ایران گفت: «از ابتدای سال تاکنون ۴۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار تامین ارز شده که ۱۲ میلیارد دلار بیشتر از پارسال است.»

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، عرضه ارز در «بازار متشکل ارزی» نیز در ۱۰ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴ برابر شده و به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است. همچنین به گفته او در این مدت ۲۵ میلیارد دلار ارز در «سامانه نیما» عرضه شده که ۴۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بازار متشکل ارزی، مکانی برای عرضه و تقاضای بی‌واسطه ارز از سوی سیستم پولی و بانکی است که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایجاد شده تا بر معاملات آنی و نقدی اسکناس متمرکز باشد. کانون صرافان، کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی بازیگران اصلی این بازار هستند و بانک مرکزی به عنوان بازیگردان اصلی، نرخ ارز را مدیریت می‌کند.

سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی که به اختصار «سامانه نیما» نام گرفته‌ است از تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی و به شکل رسمی از تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۷ در دولت حسن روحانی با شعار ایجاد «بستری امن برای برای خرید و فروش ارز» شروع به کار کرد.

علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی ایران
علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی ایران

صالح‌آبادی در ادامه با اعلام اینکه «بازار ارز از ابتدای سال وضعیت خوبی داشته» گفت: «امسال ۴۸.۶ میلیارد دلار تامین ارز انجام دادیم که نسبت به سال گذشته که ۳۷ میلیارد دلار بوده ۳۱ درصد رشد داشته‌ایم.»

این مقام ارشد سیستم پولی و بانکی جمهوری اسلامی تاکید کرد: «مشکلی در تامین ارز نداریم و چشم‌انداز بازار‌های جهانی و قیمت نفت وضعیت بسیار خوبی است که موجب افزایش عرضه ارز شده است.»

قیمت نفت خام برنت اروپا در آخرین روز کاری هفته گذشته بیش از ۹۲ دلار در هر بشکه و در بالاترین سطح ۷ سال گذشته معامله شد.

با در نظر گرفتن وضعیت کنونی «اوپک» و بعضی از متحدانش که به عقیده برخی کارشناسان تمایل چندانی به افزایش تولید ندارند، موج سرمای آمریکای شمالی و نگرانی از بروز درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین، قیمت نفت به عقیده برخی ناظران به سمت مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه حرکت می‌کند.

این سخنان در حالی است که به گزارش وب‌سایت خبری تجارت‌نیوز، امروز دوشنبه ۱۸ بهمن هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی (بر اساس ساختار بازار متشکل ارزی) ۲۶,۶۰۵ تومان و در بازار آزاد ۲۶,۹۱۰ تومان معامله شد و خبری از «کاهش محسوس» و یا اثرپذیری از آنچه صالح‌آبادی «وضعیت خوب» بازار ارز از ابتدای سال تاکنون ارزیابی کرده، دیده نمی‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی امید دارند که با آورده‌های جدید و آتی ارزی حاصل از فروش نفت در شرایط تحریمی، بتوانند بخشی از کسری بودجه جاری و تامین ارزی سال آینده را جبران کنند و با توزیع بخش‌هایی از آن در قالب سامانه‌هایی همچون نیما و بازار متشکل، به تنظیم بازار آزاد متقاضیان ارز و کاستن از شیب تند سقوط ارزش پول ملی دست یابند.

XS
SM
MD
LG