لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

انتقاد روزنامه دولت از «سلطان چاپ پول»؛ همتی: آقای رئیسی «رسانه‌های تحت امر» را از «رفتارهای دروغین» برحذر دارید


عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی ایران. آرشیو
عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی ایران. آرشیو

رئیس بانک مرکزی دولت حسن روحانی به یک گزارش اقتصادی که در روزنامه دولتی ایران منتشر شده واکنش نشان داد و از رئیس کنونی دولت جمهوری اسلامی خواست تا «رسانه‌های تحت امر» خود را از «رفتارهای دروغین» برحذر دارد.

عبدالناصر همتی در توییتی خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت: «به آقای رئیس جمهور توصیه می کنم رسانه‌های تحت امر خود را از چنین رفتارها و هشتگ‌ سازی‌های دروغین برحذر دارد. این فقط یک نمونه از ده‌ها مورد توهین و دروغ آنها علیه من، در همین مدت کوتاه است. این روشها دیگر جواب نمی دهد. وضع شاخص های کلان اقتصادی در شش ماه گذشته اینگونه قابل توجیه نیست.»

روزنامه ایران که زیر نظر دولت جمهوری اسلامی منتشر می‌شود، در گزارشی انتقادی با تیتر «سلطان چاپ پول» به پرونده فعالیت و مدیریت ۳۴ ماهه همتی بر بانک مرکزی جمهوری اسلامی پرداخته و از هشتگ «‌‎#سلطان_چاپ_پول» استفاده کرده است.

‎در بخشی از این گزارش که رئیس پیشین بانک مرکزی ایران آن را در حساب توییتر خود بازتاب داده، آمده است «انتشار آمارهای اقتصادی زیادی در دوره مدیریت همتی با دستور مستقیم او از دستور کار مسئولان ساختمان میرداماد خارج شد.»

عبدالناصر همتی از مرداد ۱۳۹۷ تا خرداد ۱۴۰۰ رئیس کل بانک مرکزی بود و در انتخابات ریاست‌جمهوری خردادماه نیز خود را نامزد کرد، اما تنها حدود ۳ درصد از آرای شرکت‌کنندگان را به دست آورد.

در بخش دیگری از مطلب منتشره سیزدهم بهمن‌ماه روزنامه ایران در نقد مدیر ارشد مالی و بانکی دولت حسن روحانی آمده است: «اقتصاد ایران در دوره مدیریت عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی بالاترین اعداد را در تورم سالانه و تورم نقطه به نقطه ثبت کرد تا قدرت خرید مردم به پایین‌ترین حد ممکن برسد.»

همتی در بخشی از توییت خود به وضعیت «شاخص‌های کلان اقتصادی در شش ماه گذشته» و از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی اشاره کرده که طی آن و بر اساس آمار منتشره رسمی از سوی مسئولان دولتی، تغییر محسوس و مثبتی در شرایط اقتصادی ایجاد نشده و در برخی موارد تورم یا قیمت‌ها افزایش یافته است.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران که زیر نظر دولت فعالیت می‌کند، گویای آن است که نرخ تورم سالانه دی‌ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٢,٤ درصد رسیده است.

XS
SM
MD
LG