لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

وزیر دفاع فرانسه اقدامات «ناامن‌کننده» ایران در یمن را محکوم کرد


عکس آرشیوی از ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه
عکس آرشیوی از ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه

وزیر دفاع فرانسه، روز سه‌شنبه اقدامات ایران در یمن را «ناامن‌کننده‌» خواند و ضمن محکوم کردن آن، از اتحاد شکل گرفته به رهبری عربستان سعودی علیه مواضع شبه نظامیان شورشی حوثی‌ در یمن حمایت کرد.

به گزارش نیلوفرپورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا از پاریس، ژان ایو لودریان همچنین گفت «با ابتکار عمل عربستان سعودی، دولت‌های منطقه تلاش کرده‌اند تا با اتحاد نیروهای‌شان، اقدامات ناامن‌کننده‌ای که از خارج از یمن هدایت می‌شود را متوقف کنند.»

وی که در اقامتگاه سفیر فرانسه در بیروت سخن می‌گفت، در ادامه افزود «فرانسه هیچگاه در مقابل آنهایی که می‌خواهند نهادهای قانونی یک دولت را تخریب کنند، تا از این طریق نفوذ خود را افزایش دهند و رویای یک هژمونی منطقه‌ای را در سر می‌پرورانند، کوتاه نمی‌آید.»

عربستان سعودی و متحدان آن، ایران را به حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن و ارسال کمک‌های نظامی به آنها متهم می‌کنند. تهران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید کمک‌های ارسالی به یمن «بشردوستانه» است.

وزیر دفاع فرانسه برای آغاز روند تحویل سلاح به ارتش لبنان که با کمک ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورویی عربستان انجام می‌شود، به بیروت سفر کرده است. به گفته او «با وجود این که ما مستقیما در عملیات (ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان) شرکت نمی‌کنیم، اما در کنار آنهایی که می‌خواهند ثبات و پایداری در منطقه برقرار کنند، خواهیم ایستاد.»

ژان ایو لودریان در خصوص ماهیت این حمایت‌ها، بویژه همکاری‌های اطلاعاتی، اظهار نظری نکرد، و تنها گفت که فرانسه برخی موضوعات مشخص نظارتی را در اختیار عربستان سعودی قرار داده است.

وی همچنین به تفاهم صورت گرفته اخیر بر سر برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت «اصول کلی مطرح شده، اما نتیجه هنوز اتفاق نیفتاده است. ایران باید تمهیدات تکنیکی که از این توافق منتج خواهند شد و همچنین جدول تحریم‌ها و کنترل‌ها را بپذیرد.»

پیشتر، لوران فابیوس وزیر امور خارجه‌ فرانسه نیز در سفر به ریاض و دیدار با مقام‌های ارشد عربستان سعودی، حمایت پاریس از ائتلاف کشورهای عربی علیه حوثی‌های یمن حمایت کرده بود. او در دیدار با سعود الفیصل همتای سعودی خود، با اشاره به ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای بحران یمن، گفته بود فرانسه برای برقراری ثبات در یمن، در کنار همپیمانان منطقه‌ای خود خواهد ماند.

پاریس، مانند ریاض و واشنگتن، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن که به عربستان گریخته است را رهبر دولت قانونی در یمن می‌داند و خواهان بازگشت او به قدرت و پایان دادن به درگیری‌ها است.

آمریکا از ائتلاف نظامی کشورهای عرب در یمن از نظر اطلاعاتی، هماهنگی و سوختگیری هواپیماهای جنگی، حمایت می‌کند، اما فرانسه تا کنون تنها به حمایت سیاسی از عربستان سعودی بسنده کرده است.

XS
SM
MD
LG