لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

وزیر خارجه آلمان برای میانجیگری میان ایران و عربستان اعلام آمادگی کرد


فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت که آماده است برای یافتن یک راهکار سیاسی به منظور پایان دادن به مناقشه یمن، بین ایران و عربستان سعودی میانجیگری کند.

آقای اشتاین مایر در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی از سفر قریب الوقوع معاونش به منطقه خاورمیانه از جمله به ایران و به عربستان سعودی با هدف یافتن راهی برای حل بحران یمن خبر داد.

رقابت منطقه‌ای ایران و عربستان بر سر دخالت در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و بحرین، با اوج گرفتن بحران یمن به تنش تبدیل شد. عربستان می‌گوید که ایران با حمایت از حوثی‌های شیعه یمن قصد دارد بر این کشور مسلط شود. عربستان برای مقابله با پیشرفت شورشیان حوثی یک ائتلاف با چند کشور عربی دیگر تشکیل داده و حملاتی را به مواضع شورشیان تدارک دیده است.

مقام‌های ایران و عربستان طی ماه های گذشته به تندی علیه یکدیگر سخن گفته‌اند. تحلیلگران یمن را صحنه جنگ نیابتی این دوکشور می‌دانند.

فرانک والتر اشتاین مایر در بخش دیگری از سخنان خود گفت که باید یک کنفرانس بین‌المللی برای برقراری صلح در یمن برگزار بشود و تنها تهران و ریاض قادر خواهند بود طرف‌های درگیر در یمن را به پای میز مذاکره بکشانند.

پیش از این، وزیر امور خارجه ایران از عربستان خواسته بود تا حملات هوایی به یمن را متوقف کند. ظریف گفته بود که این حملات تنها غیرنظامیان و تاسیسات شهری را هدف قرار می‌دهد. عربستان اما درخواست ظریف را رد کرد.

XS
SM
MD
LG