لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

مدیر توتال فرانسه: تصمیم کنگره آمریکا درباره برجام می‌تواند مثبت باشد


پاتریک پویانه مدیرعامل شرکت نفتی توتال فرانسه - آرشیو
پاتریک پویانه مدیرعامل شرکت نفتی توتال فرانسه - آرشیو

مدیرعامل شرکت نفتی توتال فرانسه روز چهارشنبه گفت تصمیم کنگره آمریکا در مورد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران می‌تواند رویکرد واشنگتن در برابر این توافق را روشن کرده و در نهایت پیامد مثبتی برای توتال و پروژ‌ه گازی ۵ میلیارد دلاری آن شرکت در ایران داشته باشد.

به دنبال خودداری رئیس جمهوری ایالات متحده از تایید پایبندی تهران به توافق اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ قدرت جهانی‌های با ایران و ارجاع موضوع به کنگره، قانونگذاران آمریکا ۶۰ روز فرصت دارند درباره بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران که پس از برجام لغو شدند تصمیم بگیرند.

توتال نخستین شرکت عمده غربی فعال در حوزه انرژی بود که پس از اجرای برجام در دی ماه ۱۳۹۴ و لغو تحریم‌های نفتی ایران، برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی – بزرگترین میدان گازی جهان – با تهران قرارداد بست و بازگرداندن تحریم‌ها می‌تواند آن را به خطر بیاندازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پاتریک پویانه رئیس توتال در حاشیه یک کنفرانس نفتی در پاریس پایتخت فرانسه در پاسخ به پرسشی در همین زمینه به خبرنگاران گفت، اگر قانون تکلیف کند، این شرکت از فعالیت در پروژه‌های نفت و گاز ایران کناره گیری خواهد کرد.

وی با بیان این که روندی در ایالات متحده در جریان است و کنگره باید تصمیم گیری کند، گفت «آنچه در مورد این روند خوب است این است که در مورد موضع ایالات متحده شفاف سازی خواهد شد ... شاید شفاف سازی صورت بگیرد که در نهایت مثبت باشد.»

به عقیده پویانه اکثر نمایندگان سنای آمریکا، خواستار برچیدن توافق جامع هسته‌ای شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران – که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز یاد می‌شود، نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG