لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

فرانسه پس از مالی و بورکینافاسو از نیجر هم خارج می‌شود


امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، یکشنبه دوم مهر اعلام کرد که نیروهای نظامی فرانسه را از نیجر خارج می‌کند و سفیر خود را از این کشور فرا می‌خواند.

این اقدام در پی کودتای دو ماه قبل در نیجر صورت می‌گیرد که منجر به برکناری رئیس جمهور منتخب دموکراتیک این کشور شد.

فرانسه پیشتر دستور خروج سفیر خود از سوی حکومت جدید نیجر را رد کرده و گفته بود که این حکومت را به مشروعیت نمی‌شناسد.

خروج نیروهای فرانسه از نیجر، پس از خروج نیروهای این کشور از مالی و بورکینافاسو در سال‌های اخیر، اقدام مهمی در سیاست فرانسه در آفریقا محسوب می‌شود. فرانسه هزاران نیرو را در آفریقا مستقر کرده بود تا با گروه‌های جهادی منطقه مبارزه کند.

سازمان هواپیمایی کشوری نیجر وابسته به شورای نظامی نیجر هم روز یکشنبه اعلام کرد که پرواز هواپیماهای فرانسوی بر فراز حریم هوایی این کشور ممنوع است.

در بیانیه‌ای که در سایت آژانس ایمنی ناوبری هوایی آفریقا منتشر شد، شورای نظامی نیجر گفت که این تصمیم به دلیل «مداخلات نظامی فرانسه در کشورهای آفریقایی» گرفته شده است.

بر اساس این بیانیه، حریم هوایی نیجر به روی همه پروازهای تجاری داخلی و بین‌المللی باز است، به استثنای هواپیماهای فرانسوی یا هواپیماهای اجاره شده توسط فرانسه.

این تصمیم شورای نظامی نیجر واکنشی به کودتای ماه گذشته در این کشور است. کودتاگران نیجر، فرانسه را به حمایت از رئیس جمهور برکنار شده، محمد بازوم، متهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG