لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

افزایش تلاش‌‌ کشورهای غرب آفریقا برای حل و فصل دیپلماتیک بحران نیجر


تظاهرات حامیان حکومت نظامی نیجر در مقابل پایگاه ارتش فرانسه در نیامی، نیجر - ۲۰ مرداد
تظاهرات حامیان حکومت نظامی نیجر در مقابل پایگاه ارتش فرانسه در نیامی، نیجر - ۲۰ مرداد

سخنگوی پارلمان کشورهای غرب آفریقا روز شنبه گفت که قصد دارد یک کمیته پارلمانی را به نیجر بفرستد تا با رهبران کودتا ـ که ماه گذشته قدرت را به دست گرفته و در برابر فشارهای دیپلماتیک برای بازگرداندن حکومت غیرنظامی مقاومت کرده‌اند ـ ملاقات کند.

به گزارش رویترز، با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای بازگرداندن حکومت غیرنظامی، کودتاچیان به رهبری ژنرال عبدالرحمان تیانی در برابر «تلاش‌های دیپلماتیک» مقاومت می‌کنند.

این مقاومت در برابر دیپلماسی همچنین نگرانی‌ها را در مورد تشدید درگیری‌ در منطقه «بی‌ثبات ساحل»، که تحت تاثیر شورش‌ مرگبار اسلام‌گرایان قرار دارد، افزایش می‌دهد.

از سویی‌دیگر اهمیت استراتژیک نیجر، به عنوان یک کشور تولید‌کننده اورانیوم و متحد غرب در مقابله با افراط گرایان، نگرانی‌ها را بیشتر کرده است.

در شرایطی‌که قدرت‌های غربی از جمله آمریکا، فرانسه، آلمان، و ایتالیا در نیجر حضور نظامی دارند، نفوذ روسیه نیز در بحبوحه افزایش ناامنی و فرسایش دموکراسی در آن کشور رو به افزایش است.

با افزایش نگرانی‌ها از «دخالت روسیه» و «بی‌ثباتی منطقه» اتحادیه کشورهای غرب آفریقا، «اِکُواس»، کمیته‌ای را ایجاد کرده است تا از بولا تینوبو، رئیس جمهوری نیجریه، برای رفتن به نیجر مجوز بگیرد.

در این‌حال ایالات متحده، اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا، و سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت محمد بازوم، رئیس جمهوری بازداشت‌شده نیجر، ابراز نگرانی کرده‌اند. ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه گفت که شرایط «به سرعت رو به وخامت می‌رود» و می‌تواند «نقض حقوق بشر بین‌المللی» محسوب شود.

وزارت امور خارجه روسیه نیز ضمن ابراز مخالفت با راه حل نظامی برای بحران نیجر گفت که چنین اقدامی می‌ةواند به «درگیری بلندمدت در آن کشور آفریقایی و بی‌ثباتی شدید در کل منطقه» منجر شود.

ارتش ماه گذشته رئیس جمهوری نیجر را زندانی کرد و قدرت را به دست گرفت. این اقدام با موجی از محکومیت قدرت‌های بین المللی روبه‌رو شد و سایه درگیری بیشتر در منطقه فقیرنشین «ساحل» در غرب آفریقا را، که در حال حاضر تحت تسلط شورشیان اسلام‌گرا است، افزایش داد.

XS
SM
MD
LG