لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

دولت نظامی نیجر محمد بازوم رئیس جمهوری این کشور را به اتهام «خیانت» دادگاهی می‌‌کند


محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر
Copyright © africanews
SIA KAMBOU/AFP
محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر Copyright © africanews SIA KAMBOU/AFP

دولت نظامی نیجر، اواخر روز یکشنبه ۲۲ مرداد، ضمن انتقاد از اِکُواس به دلیل تحریم این کشور، اعلام کرد که محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر را به اتهام «خیانت بزرگ» دادگاهی می‌کند.

به گزارش فرانس‌۲۴، دولت نظامی نیجر تحریم‌های اِکُواس را «غیرقانونی، غیرانسانی و تحقیرآمیز» خواند. رهبران کودتای نیجر در یک بیانیه تلویزیونی تحریم‌های «غیرقانونی، غیرانسانی و تحقیرآمیز» اعمال شده توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اِکُواس) را محکوم کردند.

«آمادو آبدرامانه» گفت: «دولت نظامی نیجر تاکنون شواهدی را جمع آوری کرده است تا رئیس جمهوری مخلوع نیجر و همدستان داخلی و خارجی او را در برابر نهادهای ذیصلاح ملی و بین المللی به اتهام خیانت بزرگ و تضعیف امنیت داخلی و خارجی نیجر تحت پیگرد قانونی قرار دهد.»

اِکُواس پیش‌تر استقرار «نیروی آماده به کار برای بازگرداندن نظم قانونی» در نیجر را تایید کرده اما همچنان به پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک برای بحران این کشور متعهد است.

به گفته مقامات، روز یکشنبه در جریان درگیری‌ها در غرب این کشور، شش سرباز نیجر و «۱۰ تروریست» کشته شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با ستایش از «عزم اِکُواس برای بررسی همه گزینه‌های مسالمت‌آمیز حل بحران» خواستار راه‌حلی غیرخشونت‌آمیز برای این مساله شده بود.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، در این رابطه افزود: این بلوک «نقشی کلیدی در روشن کردن ضرورت بازگشت به نظم قانون اساسی ایفا کرده و ما از رهبری اِکُواس و کار بر روی این موضوع حمایت می‌کنیم.»

وزارت خارجه فرانسه نیز گفت که این کشور «به طور کامل از تمام نتایج به دست آمده توسط اِکُواس» حمایت می‌کند.

رهبران غرب آفریقا، همچنان به دنبال اقدامات آتی خود برای خنثی کردن کودتای نظامی در نیجر هستند. کودتایی که منطقه را دستخوش تغییر کرده و موجی از حمایت گسترده در این کشور به‌راه انداخته است.

ارتش نیجر ماه گذشته محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور را زندانی کرد و قدرت را به دست گرفت. این اقدام با موجی از محکومیت قدرت‌های بین المللی روبه‌رو شد و سایه درگیری بیشتر در منطقه فقیرنشین ساحل در غرب آفریقا را که در حال حاضر تحت تسلط شورشیان اسلامگرا است، افزایش داد.

XS
SM
MD
LG