لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

روسیه نسبت به مداخله نظامی در نیجر هشدار داد


ادامه بحران در نیجر پس کودتای نظامیان

روسیه روز جمعه ۲۰ مرداد، نسبت به مداخله نظامی در نیجر هشدار داد. این در حالی است که رهبران غرب آفریقا روز گذشته اعلام کردند که در تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهوری سرنگون شده، نیروی «آماده به کار» تشکیل خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «معتقدیم که راه حل نظامی برای بحران نیجر می‌تواند منجر به رویارویی طولانی مدت در آن کشور آفریقایی و بی ثباتی شدید در کل منطقه شود.»

آلسان اوتارا، رئیس جمهوری ساحل عاج، روز پنجشنبه اعلام کرد که رهبران غرب آفریقا با استقرار «نیروی آماده به کار برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در نیجر» موافقت کرده‌اند.

اِکُواس جزئیاتی در مورد نیروی مستقر یا جدول زمانی برای اقدام علیه نظامیانی که دو هفته پیش کنترل نیجر را به دست گرفته و محمد بازوم را از ریاست جمهوری خلع کردند، ارائه نکرده است.

قدرت‌های غربی از افزایش نفوذ روسیه نگرانند، چرا که ممکن است کودتاچیان همانند مالی، نیروهای غربی را اخراج کرده و مزدوران گروه واگنر روسیه را به کشور دعوت کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با ستایش از «عزم اِکُواس برای بررسی همه گزینه‌های مسالمت‌آمیز حل بحران» خواستار راه‌حلی غیرخشونت‌آمیز برای این مساله شده بود.

او اوایل پنجشنبه به خبرنگاران گفت: این بلوک «نقشی کلیدی در روشن کردن ضرورت بازگشت به نظم قانون اساسی ایفا کرده و ما از رهبری اِکُواس و کار بر روی این موضوع حمایت می‌کنیم.»

وزارت خارجه فرانسه نیز گفت که این کشور «به طور کامل از تمام نتایج به دست آمده توسط اِکُواس» حمایت می‌کند.

رهبران غرب آفریقا، همچنان به دنبال اقدامات آتی خود برای خنثی کردن کودتای نظامی در نیجر بودند. کودتایی که منطقه را دستخوش تغییر کرده و موجی از حمایت گسترده در این کشور به‌راه انداخته است.

ارتش نیجر ماه گذشته محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور را زندانی کرد و قدرت را به دست گرفت. این اقدام با موجی از محکومیت قدرت‌های بین المللی روبه‌رو شد و سایه درگیری بیشتر در منطقه فقیرنشین ساحل در غرب آفریقا را که در حال حاضر تحت تسلط شورشیان اسلامگرا است، افزایش داد.

XS
SM
MD
LG