لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

وعده کودتاچیان نیجر برای بازگرداندن حکومت «غیرنظامی» ظرف سه سال 


ژنرال عبدالرحمن شیانی رهبر کودتاچیان نیجر
ژنرال عبدالرحمن شیانی رهبر کودتاچیان نیجر

کودتاچیان نیجر که به رهبری ژنرال عبدالرحمن شیانی، محمد بازوم، رئیس جمهور منتخب دموکراتیک نیجر را برکنار کردند، شنبه شب گفتند که قدرت را ظرف سه سال به حاکمیت غیرنظامی باز می‌گردانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جزئیات بیشتری از این «طرح انتقال قدرت» هنوز آشکار نشده است، ولی به گفته رهبر کودتاچیان «چارچوب انتقال قدرت» ظرف ۳۰ روز آینده تعیین خواهد شد.

شیانی این موضوع را پس از اولین دیدار خود با یک هیات منطقه‌ای که به دنبال حل بحران در این کشور غرب آفریقا به پایتخت نیجر سفر کرده، اظهار داشت.

هیأت اعزامی توسط اِکُواس به ریاست ژنرال عبدالسلامی ابوبکر، رئیس دولت پیشین نیجریه در این سفر به طور جداگانه با رئیس جمهور سرنگون شده محمد بازوم نیز دیدار کرد.

اتحادیه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اِکُواس، ۱۰ ماه اوت دستور استقرار «نیروی آماده به خدمت» برای بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی در نیجر را صادر کرده است، اما کودتاچیان در برابر این تصمیم مقاومت نشان داده و به تثبیت قدرت خود پرداختند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز شنبه اعلام کرد که کاتلین فیتز گیبون، سفیر جدید ایالات متحده در نیجر نیز وارد پایتخت این کشور شده است. ایالات متحده نزدیک به دو سال است که سفیری در این کشور نداشته است.

به گفته میلر تمرکز فیتز گیبون بر حمایت از یافتن راه حل دیپلماتیکی که حاکمیت قانون اساسی در نیجر را حفظ و آزادی فوری بازوم، خانواده‌اش و همه کسانی که به طور غیرقانونی بازداشت شده‌اند تامین کند، خواهد کرد. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ورود سفیر تازه به نیجر منعکس کننده تغییر در سیاست ایالات متحده نیست.

در همین حال، گزارش‌ها از وخامت اوضاع بشردوستانه در نیجر حکایت دارد و میلیون‌ها نفر با ناامنی غذایی و آوارگی روبه‌رو هستند.

کشورهای غربی پیش از این از نیجر در برابر شورش‌های گروها‌های جهادی حمایت می‌کردند، اما کودتاچیان این‌گونه تلاش‌ها را مختل کردند؛ اختلالی که منجر به گسترش فعالیت‌های مخرب شبه‌نظامیان شده است.

محمد بازوم رئیس جمهوری نیجر، ۲۶ ژوئیه توسط ارتش برکنار و زندانی شد و ژنرال عبدالرحمن شیانی، فرمانده گارد ریاست جمهوری، خود را رهبر کشور نامیده است.

نیجر یک تولیدکننده عمده اورانیوم است و بازوم یکی از متحدان آفریقایی کشورهای غربی در مبارزه با افراطی‌گرایان اسلامی در غرب آفریقا بود.

چندی پیش دولت نظامی نیجر، اواخر روز یکشنبه ۲۲ مرداد، ضمن انتقاد از اِکُواس به دلیل تحریم این کشور، اعلام کرد که محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده نیجر را به اتهام «خیانت بزرگ» دادگاهی می‌کند.

به گزارش فرانس‌۲۴، دولت نظامی نیجر در یک بیانیه تلویزیونی تحریم‌های «غیرقانونی، غیرانسانی و تحقیرآمیز» اعمال شده توسط اتحادیه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اِکُواس را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG