لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

فرانسه ده‌ها خودروی زرهی به ارتش لبنان تحویل می‌دهد


سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه. (آرشیو)
سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه. (آرشیو)

وزیر دفاع فرانسه می‌گوید که کشورش ده‌ها دستگاه خودروی زرهی به ارتش لبنان تحویل می‌دهد.

سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه، روز دوشنبه پانزدهم آبان پس از سفر خود به لبنان در گفت‌وگویی با روزنامه لبنانی «لوریون لوژور» گفت که همزمان با افزایش تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله، تقویت ارتش لبنان به منظور هماهنگی بهتر این ارتش با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد ضروری است.

وزیر دفاع فرانسه گفت: «ما با [ارسال] تجهیزات نظامی، به‌ویژه برای انتقال نیروهای محافظت‌شده توسط خودروهای زره‌پوش، که برای حفظ گشت‌زنی اهمیت دارد، به مشارکت خود ادامه خواهیم کرد.»

لکورنو تصریح کرد که پشتیبانی فرانسه از ارتش لبنان، فارغ از مشکلات کنونی، برای درازمدت است.

وزیر دفاع فرانسه افزود که کشورش ضمن ارائه دارو به ارتش لبنان در حال تنظیم برنامه مشترکی برای خرید تجهیزات پزشکی با قیمت‌های مناسب برای ارتش لبنان است.

فرانسه طی هفته‌های اخیر تلاش کرده با استفاده از روابط تاریخی خود با لبنان، به کاهش تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل کمک کند.

حدود ۷۰۰ سرباز فرانسوی در میان نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان (یونیفیل) حضور دارند. این گروه اواخر سال ۱۳۵۶ خورشیدی و به دنبال خشونت‌ها در مرز اسرائیل و لبنان تشکیل شد.

شبه‌نظامیان حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی روز ۱۵ مهر با حمله به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ نفر را که اکثرشان غیرنظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را گروگان گرفتند.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG