لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

برآورد اولیه: هزینه جنگ غزه برای اسرائيل «حدود ۵۱ میلیارد دلار» است


سربازان اسرائیلی در غزه - (منبع: نیروهای مسلح اسرائيل)
سربازان اسرائیلی در غزه - (منبع: نیروهای مسلح اسرائيل)

روزنامه اسرائيلی کالکالیست روز یکشنبه با استناد به آمارهای اولیه وزارت دارایی اسرائيل گزارش داد که جنگ اسرائیل با حماس در باریکه غزه بالغ بر ۲۰۰ میلیارد شکل (حدود ۵۱ میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت.

روزنامه کالکالیست که اخبار اقتصادی را منتشر می‌کند گفت که این برآورد از جنگی است که بین ۸ تا ۱۲ ماه طول بکشد. مبلغ تخمین‌زده شده معادل ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی اسرائيل است.

به گزارش رویترز، شرط دیگر این برآورد آن است که جنگ محدود به غزه باشد و از سوی حزب الله لبنان، جمهوری اسلامی ایران یا (حوثی‌های) یمن مشارکت کامل در آن نباشد و همچنین اینکه حدود ۳۵۰ هزار اسرائیلی که به عنوان سرباز ذخیره نظامی به خدمت فرستاده شده‌اند، به زودی به سر کار باز گردند.

ارتش اسرائيل پس از حمله ۱۵ مهر حماس که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر در اسرائيل شد، حمله‌ای را به غزه و با هدف از بین بردن توانایی نظامی حماس آغاز کرد. آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن، و اسرائیل حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

روزنامه کالکالیست برآورد وزارتخانه دارایی اسرائيل را را تخمینی «خوشبینانه» توصیف کرد. اما این وزارتخانه گفت که داده‌های کالکالیست را تائید نمی‌کند.

روز پنجشنبه، گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل گفت که کشور متعهد به کمک به همه افراد آسیب دیده از جنگ است.

XS
SM
MD
LG