لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

وزیر دفاع فرانسه از آغاز قریب الوقوع عملیات آزادسازی رقه خبر داد


ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه - آرشیو
ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه - آرشیو

ژان ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه روز جمعه در گفت‌وگو با تلویزیون «سی نیوز» از آغاز قریب الوقوع عملیات نیروهای بین المللی برای بازپس گیری شهر رقه در سوریه از پیکارجویان گروه داعش خبر داد.

وی با بیان این که رقه کانون تبلیغاتی داعش است، گفت «داعش دستورات خود را از این شهر صادر می‌کند و حتی شاید پیکارجویانی که حملات تروریستی در فرانسه انجام داده اند، از این شهر آمده باشند. از این رو، فرانسه همواره گفته است بازپس گیری رقه یک هدف عمده است.»

وزیر دفاع فرانسه، که کشورش یکی از اعضای ائتلاف بین المللی ضد داعش است، گفت: «این شهر یکی از دو منطقه امن برای داعش است و ما امروز می‌توانیم بگوییم که این شهر در محاصره است و نبرد برای آزادسازی آن در روزهای آتی آغاز می‌شود.»

وی در ادامه این گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد عملیات آزادسازی رقه نبردی سخت خواهد بود اما امری حیاتی است، زیرا به محض آن که دو منطقه امن داعش، یعنی موصل در عراق و رقه در سوریه پس گرفته شود، ادامه حیات برای داعش دشوار خواهد شد.

از شهرهای رقه در سوریه و موصل در عراق، به عنوان دو مرکز خلافت خودخوانده گروه اسلامگرای افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش یاد می‌شود.

به دنبال پیشروی نیروهای عراقی برای آزادسازی کامل شهر موصل، ایالات متحده اخیراً حدود ۴۰۰ نیروی نظامی خود را برای کمک به عملیات آزادسازی شهر رقه به منطقه اعزام کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG