لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

واکنش بشار اسد به حضور نیروهای آمریکایی در سوریه: آنها متجاوزند


در اولین واکنش به اعزام تفنگداران زبده آمریکایی به سوریه برای هدایت عملیات آزاد سازی شهر رقه از دست داعش، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، نیروهای آمریکایی و هرکس که «بدون اجازه» او در سوریه حضور داشته باشد را «متجاوز» نامید.

بشار اسد که روز شنبه ۲۱ اسفند با شبکه تلویزیونی فونیکس چین گفتگو می کرد، حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه را مصداق «تجاوز» دانست و گفت آنها برای ورود به خاک سوریه مجوزی از سوی او نداشته اند. انتقاد آقای اسد در حالی است که نیروهای نظامی روسیه و ایران در خاک این کشور حضور دارند.

واکنش بشار اسد به افزایش حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد ۴۰۰ نیرو شامل تفنگدار و تکاوران ارتش به شمال سوریه اعزام کرد که به ۵۰۰ نیروی قبلی اعزام شده آمریکا اضافه خواهند شد. آنها یک قرارگاه توپخانه برای حمله به مقر داعش در ۳۲ کیلومتری رقه ایجاد کرده اند.

اعزام تفنگداران در حالی صورت گرفته که قبل از این، آمریکا تنها مستشار ارتش برای مبارزه علیه داعش اعزام کرده بود. خبرگزاری رویترز نیز نوشت که به نظر می رسد بعد از مشخص شدن آزادسازی موصل در عراق، عملیات آزاد سازی رقه نیز در روزهای آینده آغاز شود.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف ضد داعش روز پنجشنبه به رویترز گفت که نیروهای آمریکایی ضمن کمک به کردهای سوری و ائتلاف عربی، قرار نیست نقش محوری در صف مقدم نبرد داشته باشند.

عملیات آزاد سازی رقه که پایتخت داعش در سوریه است، بعد از آزادسازی موصل قرار است انجام شود. در حال حاضر تقریبا شهر موصل از داعش پاکسازی شده و درگیری هایی در غرب این شهر هنوز ادامه دارد.

واکنش بشار اسد همچنین اشاره به ترکیه هم دارد. در هفته های اخیر ترکیه اعلام کرد آماده حضور در شمال سوریه برای کمک به عملیات آزادسازی رقه است اما از سوی سوریه استقبالی از این حضور نشده است. پیشتر عراق نیز با حضور ترکیه در عملیات آزادسازی موصل در شمال عراق مخالفت کرده بود.

موصل و رقه دو پایتخت دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق و سوریه هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG