لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۵

مجلس شورای اسلامی «پیگیر کاهش روابط با بریتانیا و تجدیدنظر در روابط با فرانسه و آلمان» است


مجلس شورای اسلامی - آرشیو
مجلس شورای اسلامی - آرشیو

یک عضو مجلس شورای اسلامی با اعلام پی‌گیری اجرای «قانون کاهش روابط با بریتانیا» و همچنین تجدیدنظر در روابط جمهوری اسلامی با فرانسه و آلمان، گفت که این اقدام به دلیل «اقدامات ضد ایرانی» آن کشورها است.

اسماعیل کوثری، نماینده تهران، روز دوشنبه ۲۸ آذر ادعا کرد که «همواره اقدامات ضد ایرانی کشورهای اروپایی آلمان، فرانسه، و انگلیس را شاهد بوده‌ایم» و افزود: «آنها باید بدانند که با ایران مقتدر مواجه هستند و نیازمند روابط با آنها به هر قیمتی نیستیم.»

کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان در جریان اعتراض‌های سراسری از معترضان ایرانی حمایت کرده‌اند و تحریم‌هایی بر مقامات و نهادهایی که در سرکوب معترضان نقش دارند اعمال کرده‌اند.

اظهارات کوثری که پیش از این فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بود، پس از آن بیان می‌شود که در روزهای گذشته چندین بار حامیان حکومت شعارهایی علیه بریتانیا از جمله «مرگ بر انگلیس» را بر روی دیوار سفارت این کشور در تهران نوشتند.

کوثری با یادآوری مصوبه مجلس هشتم برای کاهش روابط ایران و بریتانیا، گفت که این مسئله باید «از جایگاه نظارتی مجلس» دوباره پی‌گیری شود.

مجلس هشتم شورای اسلامی آذر ۱۳۹۰ پس از اعمال تحریم‌های بریتانیا در ارتباط با گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، تصویب کرد که روابط دو کشور به سطح کاردار تقلیل یابد. پس از آن شماری از لباس شخصی‌های حکومتی به سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند و روابط دو کشور تیره شد. پنج سال بعد، در سال ۱۳۹۵ بریتانیا دوباره سفیر تازه‌ای به تهران فرستاد.

این عضو مجلس شورای اسلامی در حالی که از کاهش روابط با کشورهای اروپایی سخن می‌گفت، ادعا کرد که جمهوری اسلامی «به دنبال گسترش روابط با دیگر کشورها» است و در سخنانی متناقض اضافه کرد، اسرائیل «تنها استثنای ما» است و سیاست‌های آمریکا را هم «برنمی‌تابیم.»

XS
SM
MD
LG