لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

نظرسنجی‌های پس از رأی‌گیری در فرانسه از پیشتازی حزب راستگرای «اجتماع ملی» حکایت دارد


تصاویر مارین لو پن و ژردن بردلا روی پوسترهای انتخاباتی در شرق فرانسه - آرشیو
تصاویر مارین لو پن و ژردن بردلا روی پوسترهای انتخاباتی در شرق فرانسه - آرشیو

نظرسنجی‌های پس از رأی‌گیری روز یکشنبه در فرانسه نشان می‌دهد رای‌دهندگان جایگاه حزب راستگرای «اجتماع ملی» را تقویت کردند و این حزب با اختلاف، پیشتاز دور اول انتخابات پارلمانی است؛ به این ترتیب، فرانسه در یک «وضعیت نامعلوم سیاسی» به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ امانوئل مکرون رئیس‌ جمهوری فرانسه، که سه هفته پیش به صورت غیرمنتظره برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد، از مردم کشورش خواست در دور دوم انتخابات، علیه این حزب دست راستی رأی دهند.

مارین لو پن، رهبر «اجتماع ملی» از رای دهندگان فرانسوی خواسته به این حزب رای دهند و آن را «اکثریت مطلق» در پارلمان کنند. او گفت اکثریت مطلق به این حزب امکان می‌دهد دولت جدیدی را به نخست وزیری ژردن بردلا، که اکنون رئیس حزب است، تشکیل دهد تا به گفته او، دولت آینده روی «شفا یافتن» فرانسه کار کند.

پیش‌بینی‌های سازمان‌های نظرسنجی حاکی از آن است که «اجتماع ملی» بخت زیادی دارد که اکثریت مجمع ملی فرانسه را بدست آورد، که در کنار سنای فرانسه پارلمان این کشور را تشکیل می‌دهد.

در پی انتخابات پارلمانی روز یکشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۳، ممکن است نخستین دولت کاملا دست‌راستی فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم در فرانسه تشکیل شود، یا این که حزبی اکثریت را بدست نیاورد.

آسوشیتدپرس می‌نویسد، ژردن بردلا که هیچ تجربه دولتی ندارد، می‌گوید از قدرت نخست‌ وزیری استفاده می‌کند تا امانوئل ماکرون را از ادامه تامین تسلیحات دوربرد به اوکراین برای جنگ با روسیه باز دارد. اجتماع ملی، حزب متبوع بردلا، روابط تاریخی با روسیه دارد.

این حزب همچنین حق شهروندی برای افرادی که در فرانسه به دنیا آمده‌اند را مورد سئوال قرار داده و می‌خواهد حقوق شهروندان فرانسوی با تابعیت دوگانه را محدود کند. منتقدان می‌گویند این امر حقوق بنیادین بشر را تضعیف می‌کند و تهدیدی برای آرمان‌های دموکراتیک فرانسه است.

XS
SM
MD
LG