لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

گروگان پیشین طالبان به آمریکا بازگشت


این تصویر که روی وبسایت طالبان گذاشته شده، لحظاتی پیش از آزاد شدن گروهبان بو برگدال را نشان می دهد. وی بعد از پنج سال آزاد شد.
این تصویر که روی وبسایت طالبان گذاشته شده، لحظاتی پیش از آزاد شدن گروهبان بو برگدال را نشان می دهد. وی بعد از پنج سال آزاد شد.

همقطاران گروهبان برگدال می گویند او از پست نگهبانی اش فرار کرده بود؛ ولی آقای برگدال از فقدان رهبری در واحد محل خدمتش گلایه کرده است.

بو برگدال، گروهبان آمریکایی که نزدیک به پنج سال در اسارت طالبان در افغانستان بود، به کشور بازگشت.

گروهبان برگدال پس از آزادی چند روزی برای درمان در بیمارستان نظامی در آلمان بستری بود. وی اوایل بامداد جمعه به بیمارستان نظامی سن آنتونیو در ایالت تگزاس تحویل داده شد.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – آمده است آقای برگدال در این بیمارستان «از رسیدگی، زمان و فضایی که برای بهبود کامل به آن نیاز دارد، برخوردار خواهد شد. رئیس بیمارستان تا ساعاتی دیگر در یک کنفرانس خبری درباره مراقبت پزشکی از وی توضیحاتی خواهد داد.

آقای برگدال که در پنج سال گذشته در اسارت طالبان بوده، در نامه ای به خانواده اش دلایل ترک پست دیده بانی در افغانستان را برای آنها توجیه کرده و از آنها خواسته تا پیش از داشتن تصویر کاملی از شرایط وی، درباره اقدام وی قضاوت نکنند: «اگر این نامه به آمریکا رسید، به کسانی که درباره موضوع تحقیق می کنند، بگویید شرایطی که من در آن قرار داشتم، ابعاد مختلفی داشت. لطفاً به واشنگتن بگویید صبر کنند تا تمامی شواهد و مدارک به دستشان برسد.»

گروهبان بو برگدال تا روز ۳۱ ماه مه، اول خرداد امسال، در اسارت شبکه حقانی وابسته به گروه طالبان بود. مبادله وی با پنج مقام ارشد گروه طالبان که در بازداشتگاه گوآنتانامو زندانی بودند، بحث های زیادی به راه انداخته است. وی که اینک به مرکز پزشکی بروک وابسته به ارتش آمریکا در شهر سن آنتونیو انتقال یافته، هنگامی که در بیمارستان نظامی آمریکا در آلمان بستری بود گفت بارها تحت شکنجه طالبان قرار گرفته و برای مدت های طولانی در یک قفس حبس شده است.

بعضی از همقطاران آقای برگدال می گویند او از پست نگهبانی اش در ولایت پکتیا در شرق افغانستان فرار کرده بود، و شش نفر از سربازانی که به جستجوی وی رفته بودند، به دست طالبان به قتل رسیدند. در مقابل، آقای برگدال در یکی از دو نامه ای که به نشریه دیلی بیست (The Daily Beast) فرستاده، از رهبری ضعیف در واحد خود گلایه کرده است: «رهبری ای در کار نبود. شرایط بد بود و به نظر می رسید برای کسانی که جانشان را کف دست گذاشته بودند و در حملات شرکت داشتند، بدتر هم بشود.»

بیانیه پنتاگون می گوید «پس از بهبود حال آقای برگدال، ارتش بررسی جامع شرایط ناپدید شدن و اسارت وی را دنبال خواهد کرد.»
XS
SM
MD
LG