لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

طالبان ویدیوی تحویل سرباز آمریکایی را منتشر کرد


تصویری از بو برگدال سرباز آمریکایی (راست) در ویدئوی منتشر شده توسط طالبان در ۱۴ خرداد ۱۳۹۳
تصویری از بو برگدال سرباز آمریکایی (راست) در ویدئوی منتشر شده توسط طالبان در ۱۴ خرداد ۱۳۹۳

طالبان افغانستان ویدیوئی منتشر کرده است که تحویل بو برگدال، گروهبان آمریکایی را که روز شنبه به عنوان بخشی از مبادله زندانیان آزاد شد، نشان می دهد.

در این ویدیوی ۱۷ دقیقه ای، برگدال با صورتی اصلاح کرده، در حالی که لباس سنتی سفید رنگ افغان ها را پوشیده است، دیده می شود.

این سرباز ابتدا در وانتی که در دامنه تپه ای پارک شده است دیده می شود. پلک هایش را بی وقفه به هم می زند و چشمانش را در نور تند خورشید می مالد. چند مرد مسلح نیز در آن نزدیکی ایستاده اند.

بعدا برگدال به چندین مرد که با یک هلیکوپتر نظامی وارد می شوند تحویل داده می شود. یکی از مردان که او را بطرف هلیکوپتر هدایت می کند، پرچم سفیدی در دست دارد.

در طول ویدیو دو بار کلمات «به افغانستان باز نگرد» ، روی پرده ظاهر می شود.
طالبان برگدال را روز شنبه در برابر آزادی پنج افغان، که در بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو زندانی بودند، آزاد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می گوید مقام ها آن کشور ویدیو را بررسی خواهند کرد، اما در مورد اصالت آن تردیدی وجود ندارد. او در بیانیه ای در روز چهارشنبه گفت انتقال برگدال «مسالمت آمیز و موفقیت آمیز» بود، و اینک توجه بر مراقبت از او متمرکز است.

طالبان گروهبان ۲۸ ساله را در سال ۲۰۰۹، حدود دو ماه پس از ورود به افغانستان به اسارت گرفت. شرایط دستگیری او همچنان نامعلوم است.

همقطاران سابق برگدال او را متهم کرده اند که پستش را ترک کرد و جستجوی گسترده ای را که در جریان آن چند پرسنل نظامی آمریکا کشته شدند موجب شد.

روز چهارشنبه، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا گفت درست نیست که خانواده برگدال گمانه زنی کنند، « در آمریکا ما به حقایق متکی هستیم.»

هیگل در حاشیه اجلاس وزیران دفاع ناتو در بروکسل گفت او در مورد شرایط مرگ سربازان آمریکایی در نتیجه کوشش برای یافتن برگدال چیزی نمی داند.

روز سه شنبه، ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت ارتش از رسیدگی به سوء رفتاری که احتمال می رود برگدال مرتکب شده باشد، صرفنظر نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG