لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

سرباز آزادشده آمریکایی به بیمارستان نظامی منتقل شد


رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید بیانیه آزادی بو برگدال را در حضور پدر و مادر وی قرائت کرد - واشنگتن، ۳۱ مه
رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید بیانیه آزادی بو برگدال را در حضور پدر و مادر وی قرائت کرد - واشنگتن، ۳۱ مه

باراک اوباما می گوید قطر اطمینان داده که حضور ۵ عضو مبادله شده طالبان در دوحه، امنیت ملی آمریکا را به خطر نخواهد انداخت.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفت بو برگدال، گروهبان ارتش آمریکا بعد از آزادی از اسارت پنج ساله در دست نیروهای طالبان، از افغانستان به مرکز پزشکی لاندشتول آلمان – بزرگترین بیمارستان نظامی آمریکا در خارج از کشور – منتقل شده است. این بیمارستان در نزدیکی پایگاه رامشتاین واقع است.

آقای برگدال شامگاه شنبه به وقت محلی توسط ۱۸ نفر از اعضای مسلح گروه طالبان در ولایت خوست به نیروهای ویژه ایالات متحده تحویل شد. یک هواپیمای آمریکا در حال پرواز در منطقه روند تحویل او را زیر نظر داشت.

مقامات آمریکا برای آزادی بو برگدال چند ماه با طالبان مذاکره کردند. این گفتگوها به میانجیگری قطر انجام شد. آقای برگدال پیش از پرواز در پایگاه نظامی بگرام در افغانستان تحت معاینات پزشکی قرار داشت، و سپس به مرکز پزشکی لاندشتول در آلمان منتقل شد.

چاک هگل وزیر دفاع آمریکا در سفری اعلام نشده به افغانستان در پایگاه بگرام گفت امیدوار است مبادله زندانیان جنگی مقدمه بهبود روابط با شورشیان باشد. آقای هگل برای بررسی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به آن کشور رفته است.

ساعاتی پس از آزادی برگدال، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پدر و مادر این سرباز را در کاخ سفید به حضور پذیرفت، و از دیپلمات های افغانستان و قطر بخاطر «تلاش های خستگی ناپذیر» آنها در راه آزادی آن سرباز آمریکایی قدررانی کرد.

آقای اوباما در حالی که باب و جینی برگدال، والدین سرباز آزاد شده، در کنارش ایستاده بودند، اظهار داشت قطر اطمینان داده که تحویل ۵ عضو طالبان در دوحه، امنیت ملی آمریکا را به خطر نخواهد انداخت.

طبق قوانین مبادله اسرای جنگی، ۵ زندانی گوانتانامو دست کم برای یک سال حق خروج از قطر را نخواهند داشت.

بو برگدال اهل هیلی در ایالت غربی آیداهو هنگامی که به اسارت طالبان درآمد تنها ۲۳ سال داشت. اهالی شهر هیلی قرار گذاشته بودند مثل هر سال، در روز ۲۸ ژوئن برنامه ای با عنوان «بویی را برگردانید» برپاکنند. حالا با شنیدن خبر خوش آزادی آقای برگدال، امسال این برنامه به جشن استقبال از او تغییر می یابد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه ای گفت سختی هایی که بویی برگدال و خانواده اش در زمان اسارت او متحمل شدند قابل تصور نیست. وی همچنین گفت با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان درباره آزادی بویی برگدال گفتگو کرده است.

وزیران دفاع و امور خارجه آمریکا از امیر قطر برای کمک به آزادسازی و بازگرداندن وی به کشور تقدیر کردند.
XS
SM
MD
LG