لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

اوباما از عملیات نجات سرباز آمریکایی دفاع کردرئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه از تصمیم خود برای رهایی پنج بازداشتی طالبان از زندان گوانتانامو، در ازای آزادی یک سرباز آمریکایی دفاع کرد.

باراک اوباما که در لهستان بسر می برد به خبرنگاران گفت آمریکا تعهدی «مقدس» دارد که هیچ سربازی را پشت سر رها نکند، و افزود دولت او با کنگره در مورد مبادله زندانیان رایزنی کرده است.

پنج زندانی آزاد شده از گوانتانامو، روز یکشنبه پس از آن که طالبان گروهبان بو برگدال را آزاد کردند، به قطر رفتند. براساس شرایط مبادله، آنها به مدت یک سال از خروج از قطر ممنوع هستند.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، در ارتباط با این موضوع می گوید مبادله «احتمالا بهترین و آخرین فرصت برای آزادی این سرباز» بود.

پیشتر در روز یکشنبه، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز گفت امیدوار است مبادله زندانیان به بهبود مناسبات با طالبان منجر شود.

آقای اوباما همچنین پذیرفت آن اعضای طالبان که در برابر رهایی گروهبان آمریکایی، از زندان گوانتانامو آزاد شدند، ممکن است در اقداماتی که به زیان امنیت آمریکا باشد شرکت نمایند؛ اما گفت یقین دارد آمریکا می تواند آنها را درصورتی که چنین اتفاقی رخ دهد دنبال کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های کشور قطر می گوید به پنج عضو طالبان آزاد شده، اجازه خواهد داد بطور آزادانه در آن کشور رفت و آمد کنند.
XS
SM
MD
LG