لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

هیگل از آزادی پنج زندانی طالبان دفاع کرد


چاک هیگل در مجلس نمایندگان آمریکا - ۲۱ خرداد ۱۳۹۳
چاک هیگل در مجلس نمایندگان آمریکا - ۲۱ خرداد ۱۳۹۳

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت شرایط استثنایی اجازه نداد گنگره، پیش از آزادی گروهبان بو برگدال، از آن موضوع آگاه شود.

هیگل به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت تصمیم آزادی ۵ عضو طالبان از زندان نظامی آمریکا در گوانتانامو در برابر رهایی برگدال کاری دشوار بود، و افزود «زمان به سود ما نبود. درز هر خبری در باره این مبادله، توافق را خراب می کرد و جان برگدال را به خطر می انداخت.»

برخی از قانون گذاران از دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، به دلیل عدم رعایت شرط آگاه نمودن کنگره، ۳۰ روز پیش از آزادی بازداشت شدگان در گوانتانامو، به شدت انتقاد کرده اند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت بحث ها درباره تبادل برگدال با ۵ عضو طالبان از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و در این مدت، کنگره دو بار در جریان این روند قرار گرفت. وی افزود مبادله به صورت قانونی انجام شد و نهادهای مربوطه به دولت اعلام کردند قانون اساسی به رئیس جمهوری اجازه می دهد انجام معامله را تصویب کند.

به گفته آقای هیگل، امیر قطر در گفتگویی تلفنی با باراک اوباما، تامین امنیت شرایط برای چنین تبادلی را تامین می کند. و در ادامه گفت تعهد قطر به اقدامات امنیتی کافی موجب شد او نتیجه گیری کند که خطرات انتقال بازداشت شدگان بسیار اندک خواهد بود.

بر اساس شرایط معامله، اعضای آزاد شده طالبان دست کم برای یک سال در بازداشت دولت قطر خواهند بود.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، دولت اوباما را متهم کرده که با آزاد کردن زندانیان، ایمنی آمریکایی ها را به خطر انداخته است.

برگدال که از ۲۰۰۹ در اسارت طالبان بود، اینک در بیمارستان نظامی آمریکا در آلمان تحت درمان قرار دارد.
XS
SM
MD
LG