لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان: ۱۶ تن برای اعتراف علیه هم به «تجاوز» تهدید شدند


«جوانان محلات ارومیه»، تصویر برگرفته از ویدئوی منتشر شده از بازداشت‌شدگان در رسانه‌های جمهوری اسلامی
«جوانان محلات ارومیه»، تصویر برگرفته از ویدئوی منتشر شده از بازداشت‌شدگان در رسانه‌های جمهوری اسلامی

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعلام کرد با پرونده‌سازی برای ۱۶ تن تحت عنوان «جوانان محلات ارومیه»، این افراد شامل چند نوجوان به عضویت در «یک تشکیلات» متهم شده‌اند.

پیش از این در روز ۲۶ آبان خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده بود که ۲۵ تن که بیشتر آنها بزرگسال و هشت تن از آنان زن بوده‌اند، در پرونده‌ای با عنوان «جوانان محلات ارومیه» در استان آذربایجان غربی بازداشت و به ارتباط با «سازمان‌های جاسوسی» متهم شده‌اند.

در گزارش ایرنا ادعا شده بود که این افراد «به فریب و تحریک جوانان و نوجوانان از طریق شبکه‌های اجتماعی» برای پیوستن به اعتراضات، اقدام می‌کردند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روز یک‌شنبه دوم بهمن در گزارشی با رد ادعای مطرح شده در این گزارش، اعلام کرد که در این پرونده ۱۶ تن «تحت پیگرد قضایی» قرار دارند و شمار قابل توجهی از بازداشت‌شدگان در این پرونده کم سن و سال و دانش‌آموز هستند.

در گزارش این کمیته از سمانه فتحی ۱۵ ساله، هادی حسنلو و حسام ژیان ۱۷ ساله، حسین عاشوری، محمدرضا سیف‌الله‌زاده، و علی ابراهیمی ۱۸ ساله نام برده شده است. این افراد که به گفته این کمیته «هیچ یک از آنها با یکدیگر آشنایی قبلی نداشتند» که به عضویت در «یک تشکیلات» متهم شده‌اند.

در این گزارش همچنین به نام «علی تابع ۲۰ ساله و پویا آذر همایون» نیز اشاره شده و تأکید شده است که این افراد نام‌برده اکنون «با قید وثیقه» آزاد شده‌اند و منتظر برگزاری دادگاه هستند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان تأکید کرده است که رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگان زیر ۱۸ سال بر اساس قانون باید در دادگاه اطفال انجام شود.

بنا بر این گزارش، بازداشت‌شدگان «هنگام بازجویی به دلیل فشارهای وارده از جمله ضرب و شتم و تهدید به تجاوز» ناچار شده‌اند علیه همدیگر اعتراف کنند.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی در روز ۲۵ شهریور آغاز شد، گروه‌هایی با عنوان «جوانان محلات» در شهرهای مختلف اعلام موجودیت کردند و در پلتفرم‌هایی از جمله توییتر و اینستاگرام با انتشار فراخوان‌هایی درباره اعتراضات اطلاع‌رسانی می‌کردند.

در گزارش‌های رسانه‌های حکومتی، این گروه‌ها «وابسته به جریان‌های خارج کشور» معرفی شده‌اند و ادعا شده که «آنها با سرویس‌های جاسوسی بیگانه در ارتباطند.»

بر خلاف ادعای دادستان تهران که هفته گذشته با اعلام بازداشت گروهی با عنوان «جوانان محلات» مدعی شده بود این جوانان در شهرهای گوناگون با هم ارتباط داشته‌اند، کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان تأکید کرده است که مطابق پیگیری‌هایش، بازداشت‌شدگان این پرونده هیچ ارتباطی با صفحه «جوانان محلات ارومیه» نداشته‌اند و فعالیت این صفحه پس از بازداشت آنها نیز ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG