لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

صدور قرار «منع تعقیب» برای شش زندانی سیاسی در ارتباط با پرونده آتش‌سوزی اوین


شش زندانی سیاسی که سازمان زندان‌ها در ارتباط با آتش‌سوزی اوین از آنها شکایت کرده بود
شش زندانی سیاسی که سازمان زندان‌ها در ارتباط با آتش‌سوزی اوین از آنها شکایت کرده بود

یک وکیل دادگستری اعلام کرد که پرونده شکایت سازمان زندان‌ها از شش زندانی سیاسی در ارتباط با آتش‌سوزی ۲۳ مهر در این زندان، «مختومه» شده و برای زندانی‌هایی که از آنها شکایت شده بود، قرار «منع تعقیب» صادر شده است.

عرفان کرم‌ویسی، وکیل دادگستری، روز یک‌شنبه دوم بهمن در صفحه اینستاگرام خود خبر داد که برای پیگیری آخرین وضعیت پرونده شکایت سازمان زندان‌ها از شش زندانی در ارتباط با آتش‌سوزی ۲۳ مهر زندان اوین به شعبه ۱ دادیاری دادسرای این زندان رفته بود و در آن جا به صورت کتبی به او ابلاغ شده که «قرار موقوفی تعقیب صادر و پرونده مختومه شده است.»

سازمان زندان‌ها از یاشار توحیدی، پارسا گلشنی، جواد سیدی، امیرعباس آذرم‌وند، محمد خانی، و رضا سلمان‌زاده، در ارتباط با آتش‌سوزی ۲۳ مهر و وقایع پس از آن شکایت کرده بود.

به گفته آقای کرم‌ویسی، صدور قرار منع تعقیب برای این زندانیان به دلیل «غیرقابل پذیرش بودن شکایت مطروحه» و «عدم نمایندگی اداره کل سازمان زندان‌ها از جانب پرسنل اوین» عنوان شده است.

در پی تداوم اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شده بود، شامگاه ۲۳ مهر بخشی از زندان اوین آتش گرفت و صدای تیراندازی به گوش رسید.

شاهدان عینی، جو اطراف زندان اوین را در آن شب «بسیار امنیتی» اعلام کردند و خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران مدعی شد شماری از زندانیان در حال فرار به سمت منطقه مین‌گذاری شده در کوه‌های اطراف اوین رفتند و صدای انفجار ناشی از آن بود. ادعایی که از سوی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی رد شد.

XS
SM
MD
LG