لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۰

دادستان تهران یک معترض بازداشت‌شده را «لیدر» و «سرپل» اعتراضات معرفی کرد


اعتراضات سراسری ایران
اعتراضات سراسری ایران

دادستان تهران با اعلام بازداشت یک شهروند ادعا کرد که او «لیدر» اعتراضات و «داماد» یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور است.

بنا بر گزارش خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه، علی صالحی، دادستان تهران، روز سه‌شنبه ۲۷ دی با اعلام بازداشت یک تن به عنوان «لیدر» و «سرپل» اعتراضات، گفت که او «داماد یکی از سرکردگان ضدانقلاب خارج‌نشین» است و با آنچه «سرویس‌های جاسوسی» خوانده، «ارتباط بی‌واسطه» داشت.

صالحی با اشاره به فراخوان‌های گروه «جوانان محلات تهران» فرد بازداشت شده را «سرپل ارتباطی در تهران» معرفی کرده و مدعی شده است که این گروه از «ظرفیت اراذل و اوباش» در اعتراضات استفاده می‌کرد.

این مقام قضایی ادعا کرد که فرد بازداشت‌شده «مسئولیت پخش منابع مالی» بین افرادی که آنها را «اراذل و اوباش» نامیده، به عهده داشته و «سه روز قبل از بازداشت»، به کیف پول دیجیتال او «مبالغی» از مبدأ «انگلیس و آمریکا» واریز شده بود.

به کار بردن عبارت «اراذل و اوباش» برای معترضان، در حالی است که نیروهای لباس شخصی حکومتی در سرکوب اعتراضات سراسری ایران نقش دارند و پیش از این نیز مقامات جمهوری اسلامی به استفاده از «اراذل و اوباش» برای سرکوب اعتراضات اعتراف کرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها در اظهارات خود با طرح سناریوهایی، اعتراضات سراسری ایران را به «دشمنان» و کشورهای خارجی نسبت داده‌اند.

از جمله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی ۲۲ دی، با هشدار این که منتسبان به جمهوری اسلامی فکر نکنند «قضایا تمام شد»، اعلام کرد که در دل خودش «به عنوان یک ناظر» «مهندسی خوب» اعتراضات سراسری ایران را ستوده و به آن «آفرین» گفته است، چرا که «همه چیز را در جای خود و به اندازه فراهم» شده بود.

XS
SM
MD
LG