لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

زندانیان سیاسی زن در اوین: از حق مردم برای زندگی در عدالت دفاع می‌کنیم


زندان اوین. آرشیو
زندان اوین. آرشیو

در ایران ۳۰ زندانی سیاسی زن، از جمله یک دانشگاهی فرانسوی-ایرانی و یک دختر رئیس جمهوری سابق، روز یکشنبه خواستار توقف و پایان یافتن اعدام معترضان شدند.

آنها در نامه‌ای گفتند خواستار توقف اعدام معترضان و پایان دادن به احکام ناعادلانه زندانیان هستند.

این زندانیان زن در اوین گفتند که به خاطر رویه‌های «ناعادلانه و غیر‌شفاف» روی هم رفته به ۱۲۴ سال زندان محکوم شده‌اند که «ارزش چندین نسل از زندگی انسان را دارد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز یکشنبه، آنها گفته‌اند که «ما گرد هم آمده‌ایم تا به اعدام، نه بگوییم. ما از حق مردم برای زندگی در عدالت دفاع می‌کنیم.»

امضاکنندگان این نامه شامل فریبا عادلخواه، محقق فرانسوی-ایرانی است که در ژوئن ۲۰۱۹ بازداشت و سپس به اتهام تضعیف امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد. خانواده او این اتهامات او به شدت را رد کرده است.

فائزه هاشمی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری اسبق است که در ماه ژانویه به اتهام «تبانی علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان محکوم شد از دیگر امضا کنندگان نامه است.

نیلوفر بیانی، نماینده سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در ایران که در سال ۲۰۲۰ به اتهام «توطئه با آمریکا به عنوان یک دولت متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم شد، نیز این نامه را امضا کرد.

مقامات جمهوری اسلامی محمدمهدی کرمی، محمد حسینی، محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، چهار معترض شرکت کننده در اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی را اعدام و شمار بسیار بیشتری را به اعدام محکوم کرده‌اند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی صدها نفر از معترضان را در جریان سرکوب اعتراضات کشتند.

XS
SM
MD
LG