لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

یک برگه از شاهنامه‌ «شاه طهماسب» ماه آینده در لندن به حراج گذاشته می‌شود


شاهنامه فردوسی (تصویر تزئینی است)
شاهنامه فردوسی (تصویر تزئینی است)

حراج‌خانه ساتبی لندن اعلام کرده است که برگه‌ای از شاهنامه شاه طهماسب، یکی از «بهترین نسخه‌های خطی مصور موجود»، را ماه آینده به حراج می‌گذارد. انتظار می‌رود که این اثر بین ۴ تا ۵ میلیون پوند به فروش برود.

شاهنامه، که به نام کتاب شاهان نیز شناخته می‌شود، منظومه‌ای حماسی با ۵۰ هزار بیت هم‌قافیه است که تاریخ فرمانروایان ایران را بازگو می‌کند. این اثر توسط فردوسی، شاعر نامدار ایرانی، بین سال‌های ۳۶۷ تا ۳۸۹ هجری خورشیدی سروده شده است.

برگه‌ای که قرار است به حراج گذاشته شود از نسخه خطی شاهنامه شاه طهماسب، معروف به شاهنامه «هوتون» است که در قرن نهم هجری به دستور شاه طهماسب، پادشاه وقت ایران عهد صفوی، تهیه شده بود. نقاشی‌های این نسخه خطی در طول دو دهه توسط برخی از بهترین هنرمندان آن زمان کشیده شدند.

بندیکت کارتر، رئیس بخش «هنرهای اسلامی و هندی» ساتبی، می‌گوید که شاهنامه شاه طهماسبی، بهترین نسخه خطی است، چرا که «در تولید آن که توسط بهترین و بزرگترین هنرمندان آتلیه هنری دربار انجام شده، حس هنری زیادی به کار رفته است.»

کارتر گفت که این برگه شامل «جزئیات بسیار زیادی» است که حتی تا حاشیه صفحه ادامه پیدا کرده است. طوری است که «شما در نقاشی گم می‌شوید.»

این برگه به عنوان بخشی از مجموعه «هنرهای جهان اسلام و هند» اوایل آبان در حراجخانه ساتبی لندن به حراج گذاشته خواهد شد.

بالاترین رکورد فروش یک اثر دوره اسلامی تا به امروز متعلق به برگه دیگری از همین نسخه خطی است که در سال ۱۳۹۰ در حراجخانه ساتبی به قیمت ۷.۴ میلیون پوند فروخته شد و اکنون در موزه آقاخان در شهر تورنتو کانادا قرار دارد.

از دیگر آثاری که قرار است ماه آینده در ساتبی به حراج گذاشته شود یک نسخه قرآن مزین متعلق به حدود سال‌های ۹۵۰ هجری خورشیدی است و قیمت آن ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار پوند تخمین زده شده است.

XS
SM
MD
LG