لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۹

تایید خبر خروج «قاچاقی» و فروش تابلو مظفرالدین‌شاه در خارج از کشور


تابلو مظفرالدین شاه قاجار، اثر کمال‌الملک

یک مقام میراث فرهنگی ایران قاچاق تابلوی پرتره مظفرالدین شاه قاجار به خارج از کشور و به فروش رفتن آن را تأیید کرد.

مرتضی ادیب‌زاده، مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی ایران، در حساب کاربری خود در اینستاگرام مراحل تحقیقات انجام شده برای اثبات ادعای به سرقت رفتن پرتره مظفرالدین شاه از کاخ گلستان را تشریح کرد. او گفت که بر اساس اسناد به دست آمده، پرتره مظفرالدین شاه در فاصله سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۶۱ از کاخ گلستان خارج شده است. به گفته او این تابلو را سپس قاچاقی از کشور خارج کرده و فروخته‌اند.

چندی پیش به دنبال انتشار تصاویری پرتره رنگ و روغن مظفرالدین شاه قاجار اثر شاخص کمال‌الملک در حراج کریستیز لندن، شائبه خروج و سرقت تابلو آن تابلو از کاخ گلستان مطرح شد. احمد دِزواره‌ای که از اواخر دهه ۵۰ تا سال ۱۳۸۶ ریاست موزه‌های کاخ گلستان را به عهده داشت، وجود چنین تابلویی را در مجموع رد کرد و به سرقت رفتن آن را دروغ محض خواند.

اما به گفته آقای ادیب‌زاده، نام این تابلو در سال ۱۳۱۷ در فهرست اموال انتقالی به کاخ گلستان ثبت شده است، اما در دفاتر سال ۱۳۶۱ که مربوط به وزارت فرهنگ و هنر وقت است، هیچ نشانی از نام تابلو مذکور دیده نمی‌شود.

به گفته این مقام میراث فرهنگی ایران این تابلو قطعاً همان تابلو کاخ گلستان است و «در فاصله سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۶۱، از مجموعه کاخ خارج و بعد‌ها از طریق قاچاق به خارج از کشور منتقل و به فروش رفته است.»

اطلاعات مندرج در وب‌سایت حراجی کریستیز نشان می‌دهد که پرتره مظفرالدین شاه قاجار اثر کمال‌الملک که تاریخ ترسیم آن سال ۱۳۱۹ هجری قمری، برابر با ۱۲۸۱ خورشیدی اعلام‌شده، سال ۱۳۷۹ در حراج به مبلغ ۴۴ هزار و ۶۵۰ پوند فروخته شده است.

XS
SM
MD
LG