لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

«داوینچی ویولن‌ها» در فرانسه به حراج گذاشته‌ می‌شود


ویولنی که به حراج گذاشته می‌شود در سال ۱۷۳۶ توسط جوزپه گوآرنری، ویولن ساز مشهور ایتالیایی ساخته شد.
ویولنی که به حراج گذاشته می‌شود در سال ۱۷۳۶ توسط جوزپه گوآرنری، ویولن ساز مشهور ایتالیایی ساخته شد.

به گفته حراجخانه‌ای در فرانسه، یک ویولن بسیار نفیس که تقریباً سه قرن قدمت دارد و «لئورنادو داوینچی ویولن‌ها» نامیده می‌شود، قرار است ماه آینده در حومه پاریس به حراج گذاشته شود.

این ویولن که در سال ۱۷۳۶ توسط جوزپه گوآرنری، ویولن ساز مشهور ایتالیایی، ساخته شده، متعلق به رجیس پسکیه، ویولنیست مشهور فرانسوی، بود و صدایش سال‌ها در سالن‌های کنسرت سراسر جهان طنین‌انداز شد.

سوفی پرین از حراجخانه آگوت در نزدیکی پاریس می‌گوید: «ویولن‌های زیادی وجود دارد، اما فروش این ویولن مثل فروش یکی از آثار رامبراند، گویا، یا حتی لئوناردو داوینچی است.»

انتظار می‌رود که این ساز قدیمی تا قیمت ۱۰ میلیون یورو (۱۰.۶ میلیون دلار) به فروش برود.

این ویولن از جنس چوب درخت افرا، یکی از تقریباً ۱۵۰ ساز ساخته شده توسط گوآرنری است که کیفیت و طول عمر آن با سازهای آنتونیو استرادیواری برابری می‌کند. هر چند گوآنری سازهای کمتری از هم عصر و هم وطن خود ساخته و به جا گذاشته است.

آنتونیو استرادیواری معروف‌ترین سازنده و تعمیرکار ایتالیایی سازهای زهی در جهان محسوب می‌شود. سازهای زهی آرشه‌ای استرادیواری از با کیفیت‌ترین و گران‌قیمت‌ترین سازهای نوع خود هستند.

انتظار می‌رود که این ویولن تا ۱۰ میلیون یورور به فروش برود.
انتظار می‌رود که این ویولن تا ۱۰ میلیون یورور به فروش برود.

خانم پرین می‌گوید، این ویولن که در اوج حرفه گوآرنری ساخته شده، بیش از بیست سال پیش توسط پسکیه خریداری شد. او درست روز بعد از خریدن این ویولن با آن کنسرت داد بدون این که حتی روی آن تمرین کند.

خانم پرین افزود: «برای او، این ساز بی‌نقص بود.»

سوفی پرین، مسئول حراجخانه، می‌گوید این ساز ۳۰۰ ساله هنوز صدایی استثنائی دارد.
سوفی پرین، مسئول حراجخانه، می‌گوید این ساز ۳۰۰ ساله هنوز صدایی استثنائی دارد.

آقای پسکیه از آن به بعد با این ویولن در سالن‌های کنسرت معتبر جهان از جمله «کارنگی‌ هال» نیویورک، و اپراخانه «گارنیه» پاریس موسیقی اجرا کرد.

خانم پرین گفت که این ویولن سازی «بسیار قدیمی و در عین حال به‌روز و زنده است. این ساز کوچک همچنان به مردم فرصت آن را می‌دهد تا سالیان سال صدای استثنایی‌اش را بشنوند.»

این ویولن نفیس، پس از یک نمایش سه روزه در سوم ژوئن به مزایده گذاشته خواهد شد و قیمت پایه فروش آن بین ۴ تا ۴.۵ میلیون یورور تخمین زده شده است. هرچند به گفته خانم پرین، می تواند به ۱۰ میلیون یورور نیز برسد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG