لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

حامد اسماعیلیون: عدالت به معنی محاکمه خاطیان ساقط کردن هواپیمای اوکراینی در دادگاه بین‌المللی است


پوستر مربوط به سقوط هواپیما اوکراینی
پوستر مربوط به سقوط هواپیما اوکراینی

انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲، روز چهارشنبه ٣ آذر میزبان یک کنفرانس خبری مجازی بود، و طی آن گزارش کمیته حقیقت‌یاب این انجمن درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی حامل پرواز پی‌اس ۷۵۲ را منتشر کرد.

یافته‌های این گزارش شامل شواهد و مدارک اصلی منتشرنشده‌ای هستند که به گفته تنظیم‌کنندگان آن، تلاش‌های فریبکارانه و نظام‌مند دولت جمهوری اسلامی ایران برای پنهان‌ساختن اقدامات مقام‌های بلندپایه مسئول در ساقط کردن هواپیمای اوکراینی را آشکار می‌کند.

در ابتدای این کنفرانس خبری یک ساعته که راس ساعت ٨ و نیم شب به وقت تهران آغاز شد، حامد اسماعیلیون، رئیس و سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲، که همسر و دختر خود را در این حادثه از دست داد، سخن گفت.

حامد اسماعیلیون، رئیس و سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲
حامد اسماعیلیون، رئیس و سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲

آقای اسماعیلیون ضمن انتقاد شدید از عملکرد مسئولان حکومت جمهوری اسلامی طی چهار دهه گذشته افزود عدالت برای خانواده‌های قربانیان شلیک به هواپیمای اوکراینی به معنی محاکمه مرتکبان این حادثه در یک دادگاه بین‌المللی است.

پس از وی، جواد سلیمانی، رئیس کمیته حقیقت‌یاب، که همسر خود را در این حادثه از دست داد، سخن گفت. آقای سلیمانی ضمن تشکر از کلیه افرادی که در تهیه گزارش با کمیته حقیقت‌یاب همکاری کرده‌اند، درباره روش‌شناسی تهیه این گزارش، از جمله صحبت با کارشناسان و خانواده‌های قربانیان، فایل صوتی جواد ظریف، و نیز صحبت با «یک مقام بلندپایه جمهوری اسلامی که مقامش کمتر از جواد ظریف نیست» برخی از ۱۶ یافته اصلی گزارش را برای شرکت‌کنندگان بازگو کرد.

جواد سلیمانی، رئیس کمیته گزارش حقیقت‌یاب
جواد سلیمانی، رئیس کمیته گزارش حقیقت‌یاب

پس از او اشکان داوودپور، عضو کمیته حقیقت‌یاب، که یکی از اعضای خانواده خود را در این حادثه از دست داده است، بقیه یافته‌های گزارش را برای شرکت‌کنندگان توضیح داد.

در ادامه کنفرانس خبری، این سه نفر و همچنین کارشناسان شرکت‌کننده همچون شهروز جهانبین، فرزین ندیمی، یونا دایاموند، و رایان لکس به پرسش‌های پگاه نادری، گرداننده برنامه، و سایر شرکت‌کنندگان پاسخ دادند.

کنفرانس خبری انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲
کنفرانس خبری انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲

ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی حامل پرواز پی‌اس ۷۵۲ در روز چهارشنبه ٨ ژانویه ٢٠٢٠ (١٨ دی ١٣٩٨) توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حادثه‌ای بی‌سابقه در تاریخ هوانوردی غیرنظامی است زیرا طی آن نیروی نظامی یک کشور یک هواپیمای مسافربری حامل غیرنظامیان عمدتا هم‌وطن خود را دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه هدف قرار داد.

هیئت بررسی سوانح و حوادث هوایی جمهوری اسلامی ایران در ١٧ مارس ٢٠٢١ (٢٧ اسفند ١٣٩٩) اقدام به انتشار گزارشی نهایی خود درباره حادثه سقوط هواپیمای حامل حامل پرواز پی‌اس ۷۵۲ کرد. به گفته انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲، این گزارش ادامه تلاش‌های مقام‌های حکومتی ایران برای فریب جامعه بین‌المللی و خانواده‌های قربانیان بود و در سطح وسیع توسط کارشناسان نظامی و هوانوردی و نیز سیاستمداران کشورهای مختلف رد شد.

بنابراین، عدم وجود شفافیت درباره این حادثه، انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ را بر آن داشت خود اقدام به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب کنند و از طریق ارتباط با افرادی در درون جامعه هوانوردی غیرنظامی ایران، کارشناسان نظامی و حقوقی، و همچنین خانواده‌های قربانیان، خود اقدام به گردآوری و انتشار گزارش کنند.

XS
SM
MD
LG