لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

سوئد خواهان «پیشرفت در مذاکرات» با ترکیه بر سر عضویت در ناتو شد


مقر ناتو در بلژیک.
مقر ناتو در بلژیک.

وزیر خارجه سوئد روز جمعه گفت کشورش به دنبال پیشرفت سازنده در مذاکرات با ترکیه بر سر مخالفت‌های آنکارا با عضویت سوئد در ناتو است.

اَن لینده با حضور در پارلمان سوئد گفت: «درخواست‌مان با حمایت گسترده اعضای ناتو مواجه شده است.» به گفته وی، «هدف ما، با داشتن روحیه‌ای سازنده، حصول پیشرفت درباره مسائلی است که ترکیه مطرح کرده است.»

وزیر خارجه سوئد پس از سخنرانی خود در پارلمان و در یک کنفرانس خبری گفت: «امنیت ترکیه را بسیار جدی می‌گیریم و به عنوان یک عضو ناتو، به امنیت تمامی اعضا از جمله ترکیه کمک خواهیم کرد.»

دولت حاکم سوئد روز سه‌شنبه و به کمک رای سرنوشت‌ساز یک نماینده اصالتا کُرد از رای عدم اعتماد جان به در برد. این در حالی است که مطالبه این نماینده کُرد مبنی بر لزوم حمایت از کُردهای شمال سوریه ممکن است موجب سخت‌تر شدن امکان موافقت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو شود.

وزیر خارجه سوئد بدون اشاره به نام کشور ترکیه گفت عضویت کشورش در ناتو ممکن است موجب تغییر شروط ارسال تسلیحات «در چارچوب مقررات ملی» شود.

او همچنین افزود مذاکرات میان نمایندگان سوئد، فنلاند، ترکیه، و ناتو در فضایی «سازنده» انجام می‌شوند.

فنلاند و سوئد ماه گذشته و در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین رسما تقاضای عضویت در ناتو کردند اما درخواست آنها با مخالفت ترکیه مواجه شد. آنکارا این دو کشور را متهم به حمایت از پیکارجویان کُرد و دیگر گروه‌های به زعم خود «تروریست» می‌کند.

این مخالفت دولت اردوغان سبب شگفتی مقامات فنلاندی، سوئدی، و بسیاری از مقام‌های ناتو شده و چشم‌انداز پیشرفت سریع در فرایند عضویت این دو کشور حوزه اسکاندیناوی پیش از نشست آتی سران ناتو در اواخر ژوئن در مادرید را با چالش مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG