لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

تداوم پس‌لرزه‌های «کن»؛ حملات به «عنکبوت مقدس» و شکایت بازیگر متهم به آزار جنسی


عوامل فیلم «عنکبوت مقدس» در جشنواره کن
عوامل فیلم «عنکبوت مقدس» در جشنواره کن

با گذشت بیش از یک هفته از جشنواره فیلم کن، حاشیه‌های برگزاری این جشنواره سینمایی همچنان در فضای سیاسی و فرهنگی ایران ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، محمد حسینی، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری، روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد سازندگان «عنکبوت مقدس» را که روایتی سینمایی از قتل‌های زنجیره‌ای زنان تن‌فروش در مشهد در دهه هفتاد توسط سعید حنایی رخ داد می‌پردازد، به «وطن‌فروشی» متهم کرد و گفت، این فیلم را ساختند تا «چهره نیروهای حزب‌اللهی متدین را مخدوش کنند.»

حسینی مشهد را «پایتخت معنوی ایران» نامید و با این ادعا که فیلم مذکور در پی آسیب زدن به جایگاه امام هشتم شیعیان است، سازندگان آن را «عده‌ای خودفروخته» و «احمق» نامید.

هم‌زمان، خبرگزاری‌ها در ایران به نقل از مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، گزارش دادند یک سینماگر ایرانی که «اخیرا» به آزار جنسی متهم شده، به قوه قضاییه شکایت کرده و خواستار تعقیب فرد اتهام‌زننده شده است.

در این گزارش‌ها به نام فرد شکایت‌کننده اشاره‌ای نشده است.

ستایشی با اشاره به موضوع «آزار جنسی بازیگران سینما» که در روزهای اخیر «ابعاد بیشتری» یافته است عنوان کرد تاکنون شکایتی طرح نشده بود، اما «امروز یک شاکی خواستار تعقیب» فرد اتهام‌زننده شده است.

در روزهای گذشته کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران، سعید پورصمیمی، یکی از بازیگران ایرانی حاضر در جشنواره کن، را تلویحا به آزار جنسی متهم کرد و نوشت، ۲۵ سال پیش وقتی آقای پورصمیمی دستیار یا معاون رئیس هیئت مدیره خانه سینما بوده، به او «تعرض» کرده است.

خانم ریاحی نوشت: «من توسط همکاران خودم و در خانه سینما به اتهامات واهی بازجویی و مواخذه شدم. آقای پورصمیمی که در نقش بازجو وارد شده بود با سوء‌استفاده از موقعیت خود به من تعرض کرد. روزگار سختی بود و من هیچ نگفتم. هنوز پس از ۲۵ سال روح و روانم از این حادثه تلخ التیام نیافته و آزرده است.»

سعید پورصمیمی یکی از بازیگران فیلم «برادران لیلا» است که در جشنواره کن حضور داشت. داستان این فیلم درباره دختری به نام لیلا (با بازی ترانه علی‌دوستی)، تنها دختر اسماعیل (با بازی سعید پورصمیمی)، پدرسالاری مغرور و معتاد، است. در این قبلم کاراکتر لیلا چهار برادر دارد که نقش‌های آنها را پیمان معادی، فرهاد اصلانی، محمدعلی محمدی، و نوید محمدزاده بازی می‌کنند.

در این حال، پریزاد سیف، کارگردان و بازیگر تئاتر، در حمایت از سعید پورصمیمی، با بیان این که او «شخصیت آرامی دارد»، گفت که پورصمیمی ابتدا خواسته ماجرای «اتهام‌زنی کتایون ریاحی» را «کش ندهد» و ادعا کرده که اظهارات خانم ریاحی «برای دیده شدن» بوده است، اما «اکنون تصمیم به گرفتن شکایت از خانم بازیگر دارند.»

در هفته‌های گذشته کارزار «من هم» در عرصه هنری و سینمایی ایران در پی افشاگری یک دستیار کارگردان درباره آزار جنسی در محیط کار، دوباره مطرح شد و انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما در بیانیه‌ای از دست‌اندرکاران صنعت سینما خواست تا در برابر «هتک حرمت» سکوت نکنند.

سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز، در رشته‌توییتی از آزار جنسی‌اش در پشت صحنه یک فیلم با ذکر جزئیات پرده برداشت.

XS
SM
MD
LG