لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

سپ بلاتر از ریاست فیفا کناره گیری کرد


رسانه ها: آمریکا از سپ بلاتر تحقیق می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

کمتر از چهار روز پس از انتخاب دوباره به عنوان رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال، سپ بلاتر روز سه‌شنبه از این مقام کناره گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس ۷۹ ساله فیفا همچنین قول داد مقدمات انتخابات جدید برای ریاست این نهاد ورزشی بحران‌زده را هر چه زودتر فراهم کند.

آقای بلاتر روز جمعه و به دنبال انصراف شاهراده اردنی، برای پنجمین بار برای ریاست فیفا انتخاب شد. وی از ۱۷ سال پیش تاکنون این مقام را به عهده دارد.

این در حالی است که از دو روز پیش از آن، و به دنبال اقدام حقوقی دادگستری ایالات متحده علیه هفت تن از مسئولان فیفا، تشکیلات تحت مدیریت او با اتهام بزرگترین فساد مالی در تاریخ ۱۱۱ ساله‌اش روبرو شده است.

سوئیس نیز تحقیقاتی را درباره انتخاب روسیه و قطر به عنوان میزبان‌ جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ آغاز کرده است. در عین حال گفته می‌شود که بازداشت مقام‌های بیشتری از مدیریت فیفا در راه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی کل سوئیس روز سه شنبه با اعلام این که تحقیقات این نهاد قضایی شامل رئیس مستعفی فیفا نیست، گفت «اعلام استعفای او تاثیری در روند کیفری جاری (علیه برخی مسئولان فیفا) نخواهد داشت.»

دادستانی سوئیس همراه با وزارت دادگستری آمریکا، تحقیقات علیه برخی از مقامات فدراسیون بین المللی فوتبال، که هویت آنها را فاش نکرده است، را به اتهام‌هایی از قبیل «سوء مدیریت» و «پول‌شویی» آغاز کرده است.

سپ بلاتر در سخنانی پس از پیروزی در انتخابات روز جمعه، با پذیرش مسئولیت پیگیری آنچه که اتفاق افتاده است، گفت تلاش برای احیای وجهه فیفا نیازمند اعتماد به رهبری این سازمان است، و این پیروزی به او فرصت می‌دهد که وجهه فیفا را احیا کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال آقای بلاتر در نشست خبری امروز خود که «بطور شتاب‌زده» برگزار شد، گفت به نظر می‌رسد ماموریت جدید او مورد حمایت همه اعضای خانواده فوتبال نیست.

آقای بلاتر گفت «با وجود آن که این ماموریت را از جانب اعضای فیفا را به عهده گرفته‌ام، اما احساس نمی‌کنم که از سوی کل جهان فوتبال، طرفداران، بازیکنان، باشگاه‌ها و مردمی که به اندازه خود ما عاشق فوتبال هستند و به آن جان می‌دهند، به من داده شده است.»

وی در ادامه با بیان این که ساختار فیفا نیاز به «اصلاحات ریشه‌ای» دارد، گفت «به همین دلیل است که درخواست برگزاری نشست فوق العاده کنگره در سریع‌ترین زمان ممکن را اعلام خواهم کرد.»

شاهزاده علی بن حسین، تنها رقیب سپ بلاتر در انتخابات روز جمعه که پیش از برگزاری دور دوم رأی گیری انصراف داد و موجب پیروزی سپ بلاتر شد، روز سه شنبه اعلام کرد برای انتخابات جدید نامزد خواهد شد.

وی مورد حمایت میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا)، کرگ دایک رئیس اتحادیه فوتبال انگلستان، و سونیل گولاتی رئیس فدراسیون فوتبال آمریکا، است.

پلاتینی پس از انتخاب مجدد بلاتر، از حمایت خود از شاهزاده اردنی برای ایجاد تغییر در فیفا دفاع کرد و گفت تغییر در فیفا «برای اعاده حیثیت این سازمان حیاتی است.» وی پیش از رأی‌گیری نیز خواستار استعفای بلاتر بود.

رئیس فدراسیون فوتبال آلمان نیز هفته گذشته و پیش از رأی‌گیری روز جمعه، بدون آن که انگشت اتهام به سوی بلاتر بلند کند، گفته بود زمان تغییر فرا رسیده است.

سپ بلاتر متولد دهم مارس ۱۹۳۶ (اسفند ۱۳۱۵) در روستای ویسپ سوئیس است و در سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۱ به عنوان بازیکن فوتبال در لیگ آماتور سوئیس بازی می‌کرد.

وی پس از ۱۷ سال خدمت به عنوان دبیر کل فدراسیون بین المللی فوتبال در دوران ریاست ژائو هاولانژ برزیلی، در سال ۱۹۹۸ میلادی به عنوان جانشین او انتخاب شد.

XS
SM
MD
LG