لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

رئیس فیفا: اطمینان دارم خبرهای بد بیشتری منتشر خواهد شد


پوتین از آمریکا به خاطر بازداشت مقامات فیفا انتقاد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

سپ بلاتر، رئیس فدرایسون بین المللی فوتبال، فیفا به رسوایی فساد بزرگ مالی در این نهاد ورزشی واکنش نشان داد و گفت اتهامات وارد شده به فیفا، باعث «خجالت و تحقیر» ورزش شده است.

بلاتر روز پنجشنبه، و در مراسم افتتاحیه کنگره فیفا در زوریخ گفت اعتمادی که داشتیم را از دست داده ایم و باید آن را دوباره بدست آوریم. بلاتر گفت چند ماه آینده برای فیفا آسان نخواهد گذشت.

او برای اولین بار و یک روز پس از آن به طور علنی سخنرانی می کرد که مقامات آمریکایی و سوئیسی شماری از مقامات ارشد فعلی و سابق فیفا را به فساد مالی متهم و آنها را بازداشت کردند.

بلاتر گفت: «اطمینان دارم که خبرهای بد بیشتری منتشر خواهد شد اما این برای بازگرداندن اعتماد لازم است.»

سپ بلاتر گفت می دانم که افراد بسیاری من را در نهایت مسوول اقدامات و شهرت جامعه جهانی فوتبال می دانند، اما «من نمی توانم تمام وقت بر یکایک افراد نظارت کنم. اگر افراد بخواهند کار غلطی انجام دهند، آنها سعی خواهند کرد که آن را پنهان نیز کنند.»

سپ بلاتر، ۷۹ ساله، گفت اما او مسوول شهرت و سلامت فیفا است و باید راهی برای حل مسائل پیدا کند.

در همین حال، اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا، و فدراسیون فوتبال آلمان، دو فدراسیون عمده فوتبال در اروپا از بلاتر خواستند که از سمت خود پیش از رای گیری روز جمعه برای انتخاب رئیس جدید فیفا کناره گیری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا نیز روز پنجشنبه گفت دیوید کامرون معتقد است این پرونده آنقدر محکم هست که به تغییر در مجموعه ریاست فیفا منجر شود.

واکنش اسپانسرهای آمریکایی به فساد مالی در فیفا

حامیان مالی آمریکایی مسابقات فوتبال از مقامات فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا خواستند که دست به اصلاحات عمده در این سازمان بزنند. آنها این درخواست را پس از آن مطرح کردند که پلیس سوئیس روز چهارشنبه شماری از مقام های ارشد فعلی و سابق فیفا را در زوریخ بازداشت کرد.

حکم جلب این افراد به درخواست وزارت دادگستری ایالات متحده توسط دادگاهی در نیویورک صادر شده است.

بازداشت این افراد در حالی صورت گرفت که آنها در زوریخ گرد هم آمده بودند تا رئیس آینده فدراسیون بین المللی فوتبال را انتخاب کنند. وزارت دادگستری آمریکا آنها را به فساد و قبول رشوه متهم کرده است.

شرکت «ویزا» که در عرصه کارت های اعتباری فعالیت دارد، با صدور بیانیه ای «ناامیدی عمیق» خود را به خاطر اتهامات فساد در فیفا ابراز کرد و گفت بدون اصلاحات، این شرکت رابطه خود را با فیفا تغییر خواهد داد.

ویزا خواستار تغییرات فوری و سریع برای رسیدگی به اتهامات فساد در فیفا شده است. شرکت کوکاکولا نیز گفت بارها نگرانی های خود را در مورد اتهامات فساد در فیفا مطرح کرده است و انتظار دارد که فیفا به طور کامل به این مسئله بپردازد.

شرکت آدیداس از فیفا خواست شفافیت سازی کند.

در سوئیس، مقامات به طور جداگانه در مورد اتهامات مربوط به اعطای میزبانی بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ تحقیق می کنند. روسیه و قطر به ترتیب میزبان جام جهانی در این سال ها هستند.

دفاع پوتین از سپ بلاتر و انتقاد از آمریکا

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه از آمریکا به خاطر وارد کردن اتهامات فساد به شماری از مقامات فیفا انتقاد کرد.

پوتین اقدام وزارت دادگستری آمریکا را تلاش ایالات متحده برای گسترش حوزه قضایی خود به دیگر کشورها توصیف کرد.

رئیس جمهوری روسیه در سخنانی تلویزیونی گفت اقدام آمریکا «تلاشی آشکار» است تا مانع انتخاب مجدد سپ بلاتر، ۷۹ ساله، به ریاست فیفا شود. روسیه از ریاست سپ بلاتر بر این فدراسیون حمایت می کند.

رای گیری برای انتخاب رئیس جدید فیفا روز جمعه انجام می شود و آقای بلاتر یک رقیب دارد. بلاتر می خواهد برای پنجمین بار، ریاست فیفا را عهده دار شود.

ولادیمیر پوتین گفت اگر هر اتفاقی افتاده باشد، در قلمرو آمریکا رخ نداده است و آمریکا هیچ ارتباطی با آن ندارد. روز چهارشنبه نیز وزارت امورخارجه روسیه پیام مشابهی فرستاده بود و از اقدام آمریکا انتقاد کرده بود.

هنوز آمریکا به سخنان پوتین واکنشی نشان نداده است.

آمریکا و سوئیس از فساد گسترده در فیفا پرده برداشتند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

آمریکا ۴۷ مورد اتهام به ۱۴ نفر از بازداشت شدگان وارد کرده است که شامل پول شویی نیز می شود. به گفته دادستان های آمریکا، مدیران اجرایی رسانه های ورزشی در این اتهامات دخیل بوده اند و توافق کرده بودند در ازای پرداخت بیش از ۱۵۰ میلیون دلار، حق پخش بازی ها را از آن خود کنند.

لورتا لینچ، وزیر دادگستری آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت سیستم قضایی آمریکا خود را موظف می داند فساد در فیفا را تا آخر دنبال کند و آمریکا می‌خواهد فساد در فیفا را پایان دهد و متخلفان را مجازات کند.

خانم لینچ گفت یکی از مسوولان فیفا در طول دو دهه ۱۰ میلیون دلار از راه نامشروع پول به دست آورده است و جمعی از مسوولان فیفا در مجموع با ۱۰۰ میلیون دلار جیبشان را پر کرده اند. او گفت از سال ۱۹۸۱ این فساد وجود داشته است و در این مدت تعدادی از مسوولیتشان سوء استفاده کردند.

وزیر دادگستری آمریکا: فساد در فیفا را تا آخر پیگیری و متخلفان را مجازات می کنیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:40 0:00

وزیر دادگستری آمریکا پیش از این کنفرانس، اتهامات وارد شده به مسوولان فیفا را فسادی «گسترده، سازمانی، و ریشه دار» خواند که قربانیان زیادی داشته و عمیقا به قربانیان آسیب زده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است این یک فساد ۲۴ ساله بوده تا متهمان از طریق فساد بین المللی در فوتبال خود را غنی کنند.

تصویر شماری از مقامات فیفا
تصویر شماری از مقامات فیفا

مقامات زوریخ روز چهارشنبه ۷ نفر از مسوولان فیفا را بازداشت کردند تا به ایالات متحده تحویل داده شوند.

مقامات آمریکا همچنین در رابطه با فساد در فیفا، روز چهارشنبه در میامی چندین حکم تفتیش را به اجرا گذاشتند. وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد چهار نفر دیگر هم اکنون خود را در این پرونده گناهکار دانسته اند.

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی گفت نظام پرداخت های غیرقانونی و رشوه در فیفا به «یک روش کاری» تبدیل شده بود.

در سوئیس، دادستان های فدرال این کشور گفتند آنها اقدامات قضایی کیفری را علیه گروهی از افراد متهم به سوء مدیریت و پول شویی در ارتباط با اعضای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ به روسیه و ۲۰۲۲ به قطر آغاز کرده اند.

در یک بیانیه، مقامات اعلام کرده اند که اطلاعات و اسناد مربوطه را از مقر فیفا در زوریخ جمع کرده اند.

کمیته اصول اخلاق فیفا درباره اتهامات مشابه در ماه نوامبر گذشته تحقیق کرده بود اما گفته بود تنها اصول اخلاقی آن هم «به طور محدود» نقض شده است و شواهدی از دریافت رشوه برای اعطای میزبانی به قطر و روسیه پیدا نشد.

ایرج ادیب زاده، روزنامه نگار
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

فیفا در عین حال اعلام کرده است که کاملا با مقامات آمریکا و سوئیس در تحقیقات آنها همکاری می کند و این به نفع سازمان است که به تمامی سوالات آنها پاسخ دهد.

یک سخنگوی فیفا گفت تحقیقات شامل سپ بلاتر، رئیس فیفا نمی شود. رقیب بلاتر، پرنس علی بن الحسین از اردن با صدور بیانیه ای این روز را روزی غمگین برای فوتبال توصیف کرد.

کسانی که توسط مقامات آمریکا متهم شده اند، شامل ۵ نفر از مدیران شرکت ها و همچنین افرادی نظیر جفری وب و یوجنیو فیگوئردو معاونان رئیس فعلی فیفا هستند.

جفری وب و شمار دیگری از متهمان، در یورش بامدادی ماموران به هتلی در زوریخ بازداشت شدند.

در همین حال، جان مک کین رئیس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح سنا، و رابرت منندز، سناتور دموکرات روز سه شنبه با ارسال نامه ای به فدراسیون بین المللی فوتبال خواسته بودند به دلیل ادامه حمایت سپ بلاتر رئیس این فدراسیون از میزبانی روسیه برای جام جهانی ۲۰۱۸، در مورد انتخاب وی برای پنجمین دور ریاست فدراسیون تجدید نظر کند.

این دوسناتور در نامه خود نوشته بودند منافع اقتصادی میزبانی جام جهانی فوتبال برای ولادیمیر پوتین، در واقع نقض تحریم های چند جانبه ای است که به دلیل ادامه سیاست پوتین در اوکراین اعمال شده است.

در این نامه نوشته شد فیفا باید رئیسی را برگزیند که نه تنها از برگزاری امن و موفق جام جهانی ۲۰۱۸ اطمینان حاصل کند، بلکه ماموریت فیفا یعنی ترویج جهانی فوتبال در پرتو ارزش های وحدت بخش، آموزشی، فرهنگی و انساندوستانه را حفظ کند.

فیفا روز چهارشنبه بار دیگر از تصمیم خود برای اعطای میزبانی جام جهانی به قطر و روسیه دفاع کرد.

XS
SM
MD
LG